Bolek broni swoich. „Jaruzelski to patriota, on chciał wolnej Polski”

Artykuł
Lech Wałęsa
Fot.: Twitter/@CierpialJarek

Nie walczyłem z Jaruzelskim, nie z ubekami, nie z agentami, ale z systemem. Oni też chcieli wolnej Polski, ale czekali na inną okazję – mówi w wywiadzie dla niemieckiego nadawcy Deutsche Welle Lech Wałęsa i dodaje, że gen. Jaruzelski był patriotą.

Były prezydent Lech Wałęsa w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego udzelił wywiadu dla niemieckiego Deutsche Welle, gdzie stanął po stronie twórcy stanu wojennego Wojciecha Jaruzelskiego.

„Oni byli równie patriotyczni, co ja”

- I oni, i my byliśmy prawie na równi patriotyczni, tylko że oni - Jaruzelski i inni z jego grupy - uważali że Sowieci się nie zgodzą na wolną Polskę, że jeśli ten Wałęsa będzie za bardzo atakował to tu przyjdą, Wałęsę zamordują i nas też, bo go nie upilnowaliśmy - stwierdził Wałęsa w rozmowie z niemieckim nadawcą.

- Jaruzelski i inni chcieli wolnej Polski, ale wiedzieli, że to jest niemożliwe jeszcze teraz. Czekali na inną okazję. A dlaczego myślę, że ja mam rację - dlatego, że kiedy udało się mojej stronie zwyciężyć, to dzisiaj mam większe zrozumienie u tamtych właśnie niby wrogów niż u moich przyjaciół - dodał.

ZOBACZ: Wałęsa: Jestem bankrutem

„Nie walczyłem z Jaruzelskim, tylko z systemem”

- W tamtym czasie ja nie mogłem mówić o tym, a ja walczyłem z systemem. Nie z Jaruzelskim, nie z ubekami, nie z agentami, ale z systemem. Mówiłem: jesteście takie łobuzy, bo wam system na to pozwala - stwierdził Wałęsa.

- Dziś jest odwrotnie. Już udało nam się wywalczyć system: trójpodział władzy, wolne sądy, prasę. Udało nam się. To nie było precyzyjne, to nie było dokładne, ale to już był szkielet dobry. Dzisiaj muszę walczyć z ludźmi, którzy niszczą to zwycięstwo, niszczą trójpodział władzy, a więc musimy zrozumieć tam była walka z systemem, a teraz z ludźmi, którzy niszczą ten zdobyty system - dodawał.

ZOBACZ: Tajemnicze wpisy Wałęsy. Tym razem zaatakował Kaczyńskiego słowami działacza PZPR

Źródło: polskatimes.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy