Białoruś: Proces opozycjonistów Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka będzie niejawny

Artykuł
Kalesnikawa i Znak zostali uznani za więźniów politycznych.
Fot. PAP/EPA/STEFFI LOOS / POOL

Proces białoruskich opozycjonistów Maryi Kalesnikawej i Maksima Znaka, bliskich współpracowników Wiktara Babaryki i Swiatłany Cichanouskiej, rozpocznie się 4 sierpnia i będzie niejawny – poinformował w środę sztab Babaryki.

Proces rozpocznie się 4 sierpnia o godz. 11 przed sądem obwodu mińskiego – przekazali pracownicy sztabu Babaryki w komunikatorze Telegram, powołując się na informacje od obrońców Znaka.

Kalesnikawa i Znak byli pracownikami sztabu byłego bankiera Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi, a w tym roku skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

Dwójka opozycjonistów dołączyła po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 roku do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, a po jej przymusowej emigracji weszli oni w skład prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku i – jak twierdzą świadkowie – próbowano ją zmusić do wyjazdu na Ukrainę, co udaremniła, niszcząc swój paszport. Znak został zatrzymany 9 września.

Oboje zostali oskarżeni o wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, spisek w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej.

Kalesnikawa i Znak zostali uznani za więźniów politycznych.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy