Będzie poprawka? Solidarna Polska chce zmian w ustawie „wiatrakowej”

Tomasz Domański 06-07-2022, 11:30
Artykuł
Telewizja Republika/canva.com

Partia Zbigniewa Ziobry Solidarna zaproponuje w ustawie wiatrakowej zwiększenie minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej z 500 m do 1000 m, poinformowało ugrupowanie na swoim profilu w mediach społecznościowych.

"Ministrowie @SolidarnaPL byli przeciwni ustawie wiatrakowej w obecnej formie. Zaproponujemy kompromisowe rozwiązanie – zwiększenie minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej z 500 do 1000 m" - podano na profilu Solidarnej Polski na Twitterze.

Zobacz też: Powiało optymizmem. Rząd stawia na OZE i siłownie wiatrowe [wideo]

Przypomnijmy, we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Projekt przewiduje, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych będzie zależała od mieszkańców okolicznych terenów.

"Rząd chce wzmocnić stanowisko lokalnych społeczności dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej. Decyzja o możliwości lokalizowania nowych inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych oraz odblokowanie możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni będzie zależała od mieszkańców okolicznych terenów" – podano we wtorkowym komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

O tym się mówi: 2 mld złotych na program „Czyste Powietrze Plus”. Znamy założenia [wideo]

Stwierdzono, że nowe przepisy gwarantują mieszkańcom, którzy zdecydują się uwolnić lokalizację okolicznych terenów pod zabudowę nowej infrastruktury wiatrowej, maksymalizację bezpieczeństwa eksploatacji tej infrastruktury. Ponadto inwestorzy będą musieli ograniczyć oddziaływanie elektrowni na środowisko poprzez wykorzystanie najnowszych technologii.

Źródło: PAP/Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy