2 mld złotych na program „Czyste Powietrze Plus”. Znamy założenia [wideo]

Tomasz Domański 02-07-2022, 13:15
Artykuł
Telewizja Republika

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. Wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Jak mówiła, na fundusz zostanie przeznaczone prawie 2 mld zł. Jeżeli będzie się on cieszył popularnością, to rząd wyasygnuje kolejne środki.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uczestniczyła w sobotę w konferencji w Radomiu na temat program Czyste Powietrze Plus.

"Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (...) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program Czyste Powietrze Plus" - mówiła podczas sobotniej konferencji szefowa resortu klimatu i środowiska.

Jakiś czas temu: Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”. Anna Moskwa: Chcemy dotrzeć do najbardziej potrzebujących

Jak zapewniła minister Moskwa: "Tych środków nie zabraknie". "Przeznaczamy na ten fundusz prawie 2 mld zł. Natomiast jeżeli będzie się cieszył popularnością, jeśli będzie dobrze funkcjonował, jesteśmy też gotowi na przeznaczenie kolejnych środków".

Warto zobaczyć: Polski Ład. ,,Na czyste powietrze zasługujemy wszyscy”

Dodała, że "niezwykle istotne jest, by w tym programie współpracowały samorządy". "Tak, żeby ten program był jak najbliżej obywatela" - wskazała minister Moskwa.

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” od czasu jego uruchomienia we wrześniu 2018 r.  podlega stałej ocenie i ewaluacji – tak, aby mógł jak najlepiej służyć głównemu celowi, czyli wspieraniu wymiany kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze źródła ciepła wraz z kompleksową termomodernizacją budynków mieszkalnych. Proponowana zasada prefinansowania to kolejna zmiana w programie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uwzględniając skomplikowane obecnie uwarunkowania geopolityczne i rynkowe, w tym inflację i rosnące ceny nośników energii. Teraz beneficjenci nie będą musieli czekać na pieniądze – dostaną je relatywnie szybko po złożeniu wniosku o dotację.  

Źródło: PAP/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy