Będą doustne szczepionki przeciwko COVID-19. Testy rozpoczęły się w Izraelu

Artykuł
Doustne szczepionki można będzie przyjmować nawet we własnym domu
Fot: PAP/Narong Sangnak

Izraelska firma Oravax Medical rozpocznie testy kliniczne z lekiem przeciwko Covid-19 przyjmowanym doustnie. Jak zauważył „The Jerusalem Post”, w ciągu kilku tygodni ma uzyskać na to zgodę ministerstwa zdrowia.

Szczepionka, jak informuje dziennik, uderza w trzy białka strukturalne koronawirusa. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer są nakierowane na pojedyncze białko kolczaste.

Nadav Kidron, prezes Oravax, powiedział w rozmowie z gazetą „The Jerusalem Post”, - lek powinien być znacznie bardziej odporny na warianty koronawirusa, w tym odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę. -Nawet jeśli wirus przedostanie się przez jedną linię ochronną, będzie potem druga, a następnie trzecia- wyjaśnił Kidron.

- Doustna szczepionka wyeliminowałaby kilka barier spowalniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu- dodał prezes Kidron. Zaznaczył też, że leki przyjmowane doustnie mają zwykle mniej skutków ubocznych, a szczepionka, nad którą pracuje jego firma, może być transportowana w temperaturze lodówki i przechowywana w temperaturze pokojowej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy