Przejdź do treści
09:48 Śląskie: 110 osób usłyszało dotychczas zarzuty ws. mafii śmieciowej. Spośród nich 58 zostało tymczasowo aresztowanych
08:47 Ukraina: Co najmniej siedem osób rannych po nocnych atakach rosyjskich dronów
07:48 Ukraina: Szefowie MSZ Trójkąta Lubelskiego oraz Rumunii i Mołdawii spotkają się w piątek w Czerniowcach
07:28 USA: Tysiące strażaków walczą z największym w tym roku pożarem lasów w Kalifornii
04:33 Portugalia: Stan alarmowy wz. z pożarami będzie obowiązywał do 13 sierpnia
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Atak dronów-pułapek. Ostrzelana baza wojskowa USA

Źródło: Fot. PAP/EPA/GAILAN HAJI

Wieczorem doszło do ataku rakietowego na bazę wojskową USA przy międzynarodowym lotnisku w Irbilu na północy Iraku. Rzecznik Pentagonu komandor Jessica McNulty potwierdziła atak, dodając, że brak doniesień o ofiarach i zniszczeniach.

O ostrzale rakietowym powiadomił również rzecznik koalicji walczącej z niedobitkami Państwa Islamskiego w Iraku płk. Wayne Marotto.

Do ataku doszło o godz. 23:15 czasu lokalnego (godz. 21:15 w Warszawie) – podały służby antyterrorystyczne Regionu Autonomicznego Kurdystanu w północnym Iraku, którego Irbil jest stolicą. „Atak dronów-pułapek nie pociągnął za sobą ofiar śmiertelnych i nie spowodował większych zniszczeń. Straż pożarna zdołała zdusić w zarodku niewielki pożar, do jakiego doszło” – zaznaczono w komunikacie.

Gdy nastąpił atak, włączyły się syreny alarmowe w kompleksie budynków zajmowanych przez amerykański konsulat w Irbilu. Dotychczasowe doniesienia nie wskazują jednak, by zlokalizowana w pobliżu lotniska i bazy wojskowej USA amerykańska placówka dyplomatyczna również była celem ataku z użyciem dronów i żeby w jakikolwiek sposób ucierpiała.

Initial report: At approx. 11:15 PM local time, one UAS impacted in vicinity of Erbil Air Base, Iraq. At this time initial reports indicate no injuries, casualties or damage. We will update when we have further information.

— OIR Spokesman Col. Wayne Marotto (@OIRSpox) July 6, 2021

Baza wojskowa przy lotnisku w Irbilu była celem analogicznego ataku rakietowego w kwietniu br.

Całkowita liczebność kontyngentu amerykańskiego w Iraku sięga obecnie 2,5 tys. Napaści na cele amerykańskie w Iraku – wojskowe, biznesowe i dyplomatyczne – są ponawiane regularnie. Od początku roku doszło do 48 takich prób; ostatnia miała miejsce w poniedziałek, gdy po raz kolejny zaatakowano bazę lotniczą Ain al-Asad w prowincji Anbar.

Za większością ataków stoi powiązana z Al-Kaidą grupa Kataib Sajed al-Szuhada – zakładają Amerykanie, ale nie mając całkowitej pewności, wyznaczyli nagrodę w wysokości 3 mlnd USD za wskazanie rzeczywistego sprawcy.

Wzmożenie ataków na cele USA w Iraku ma związek z wydaniem przez prezydenta USA Joe Bidena rozkazu przeprowadzenia ataków lotniczych na ich bazy wojskowe na pograniczu syryjsko-irackim. Czerwcowy zmasowany atak lotnictwa amerykańskiego na bazy grupy Kataib Sajed al-Szuhada był już drugą taką operacją. Poprzedni ostrzał lotniczy zarządzony przez Bidena miał miejsce w lutym.

PAP

Wiadomości

Robi się tłoczno na lewicy. Senyszyn tworzy partię polityczną - "Nową Falę Profesor Senyszyn"

Robert Lewandowski po azjatyckim tournée FC Barcelony wreszcie z rodziną! Pokazał urocze zdjęcie z córkami nad morzem

Andrzej Śliwka: łączą ich osiem gwiazdek, strach przed... i stołki

Aneta Zając schudła i zachwyca figurą! Codziennie ćwiczy i zdradza sekret metamorfozy

Tak źle było w czasach pandemii. Niemiecki przemysł w zapaści

Zatrzymano oficera żandarmerii który kierował gangiem handlującym heroiną!

Znowu marnotrastwo pieniędzy. Oto gdzie idą środki z KPO!

Fedorska: pakt gazowy miał drugie dno. Nie tylko o gaz chodziło

Albo zamknięte granice, albo gwałcone kobiety. Raport

Jakie jeszcze inwestycje Tusk uzna za dobre dla Polski?

Dziś kończy się czas dany Putinowi. Pięć scenariuszy dla Ukrainy

Niemcy boją się wyrażać swoją opinię. Druzgocący wynik badań!

Policja zataiła status imigracyjny oskarżonych o gwałt na 12-latce

Miecz świetlny Dartha Vadera do kupienia. Aukcja niebawem. Cena?

Kryminaliści w Waszyngtonie mają problem. Trump wysłał im kogoś

Najnowsze

Robi się tłoczno na lewicy. Senyszyn tworzy partię polityczną - "Nową Falę Profesor Senyszyn"

Tak źle było w czasach pandemii. Niemiecki przemysł w zapaści

Zatrzymano oficera żandarmerii który kierował gangiem handlującym heroiną!

Znowu marnotrastwo pieniędzy. Oto gdzie idą środki z KPO!

Aleksandra Fedorska w Radiu Republika

Fedorska: pakt gazowy miał drugie dno. Nie tylko o gaz chodziło

Robert Lewandowski po azjatyckim tournée FC Barcelony wreszcie z rodziną! Pokazał urocze zdjęcie z córkami nad morzem

Andrzej Śliwka

Andrzej Śliwka: łączą ich osiem gwiazdek, strach przed... i stołki

Aneta Zając schudła i zachwyca figurą! Codziennie ćwiczy i zdradza sekret metamorfozy