Irackie media o pielgrzymce Franciszka: wizyta leczy rany narodu irackiego

Artykuł
Papież wzywał do „braterskiej jedności” w świecie cierpiącym z powodu podziałów
Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Irackie media skupiły się papieskiej pielgrzymce, informując niemal wyłącznie o niej. Państwowa telewizja Al-Echbarija poświęciła temu cały program, nadając na żywo relacje ze wszystkich wydarzeń, w tym ze mszy św. w Bagdadzie. Nadawała też rozmowy z księżmi i ekspertami oraz z mieszkańcami kraju.

Katolicka Agencja Informacyjna podaje, że wielokrotnie pokazywano sceny z uroczystego powitania papieża przez premiera Mustafę al-Kadhimiego na lotnisku, przejazd kolumny papieskiej do pałacu prezydenckiego oraz przyjęcie Ojca Świętego przez prezydenta Barhama Saliha i jego małżonkę.

W pierwszym dniu główną informacją był przyjazd Franciszka i jego spotkanie z władzami Iraku. Al-Echbarija podkreślała historyczny wymiar tej wizyty i że spotkała się ona z dobrą reakcją ze strony wszystkich przywódców religijnych, w tym radykalnego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra.

Ogromną wagę przywiązywano do spotkania z ajatollahem Alim Sistanim – duchowym liderem irackich szyitów. Telewizja podała, że „podkreśliło ono rolę wiary w Boga Wszechmogącego oraz wynikającego z niej przesłania moralnego niezbędnego, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed ludzkością”. Spotkanie odbywało się bez udziału prasy, więc relacje oparte były na oświadczeniach wydanych przez biura prasowe Watykanu i ajatollaha. Podkreślono słowa Sistaniego, który w rozmowie z Franciszkiem wyraził nadzieję, że „w niedługim czasie Irak przezwycięży swą mękę”.

Przywrócone krzyże

Telewizja al-Sumarijaw reportażu nadanym przed przyjazdem Franciszka przedstawiła jego sylwetkę, podkreślając, że „życie Bergoglio charakteryzowało się pokorą oraz przywiązaniem do problemów humanitarnych” oraz że papież zawsze interesował się sprawami ludu „na wzór Józefa, opiekuna Maryi i Chrystusa”. Informując o powitaniu papieża przez prezydenta Iraku kanał ten podkreślił słowa Barhama Saliha o „przywróceniu krzyży na kościołach w Mosulu przez irackich żołnierzy”.

W relacji ze spotkania papieża z władzami Iraku al-Sumarija podkreśliła słowa Franciszka o konieczności zwalczania plagi korupcji, złego zarządzania państwem i wymierzenia sprawiedliwości, a także, iż cała społeczność międzynarodowa musi stawić czoła nierównościom gospodarczym. Telewizja przytoczyła też słowa Ojca Świętego o znaczeniu różnorodności etnicznej, religijnej i kulturowej Iraku oraz o roli społeczności międzynarodowej w promowaniu pokoju w tym kraju.

Braterska jedność

W relacji ze spotkania w syrokatolickim kościele Matki Boskiej Zbawienia al-Sumarija uwypukliła wezwanie papieża do „braterskiej jedności” w świecie cierpiącym z powodu podziałów. Przywołano też oświadczenie Muzułmańskiej Rady Starszych – jednego z najważniejszych ciał irackich sunnitów – w którym stwierdzono, że „wizyta papieża leczy rany narodu irackiego po wielu latach wojen i zniszczeń”.

Iracka Agencja Informacyjna podkreśliła słowa papieskiej homilii, że bogaty Bogiem jest „nie ten, kogo oklaskują tłumy, lecz ten, kto jest miłosierny dla swego brata”, uznając je za apel o współczucie i odrzucenie próżności. INA przytoczyła również słowa Ojca Świętego, że „świata nie zmienia się za pomocą siły i władzy”.

Gratulacje ambasadorów

INA informuje o gratulacjach ambasadorów w Iraku: USA – Matthewa Tuellera i Wielkiej Brytanii – Stephena Hickeya. Ten ostatni oświadczył, iż po tej wizycie „Irak doświadczy wielkiej otwartości na świat” i podkreślił, że cały świat skupia się teraz na tym kraju dzięki wizycie Franciszka, będącej „ważnym symbolem pokojowego i pluralistycznego współistnienia w Iraku”. Z kolei Tueller pogratulował Irakijczykom „sukcesu historycznej wizyty papieża Franciszka”, podkreślając, że kraj ten „pokazał, że jest w stanie gościć ważne osobistości z różnych środowisk”.

Kurdyjska telewizja Kurdistan24 w relacji ze spotkania w Ur podkreśliła, iż papież potępił tam religijny ekstremizm, wzywając wiernych różnych wyznań do przeciwstawienia się tym, którzy używają religii do tworzenia podziałów między społeczeństwami i próbują w ten sposób wymazać kluczowe fragmenty bogatej historii Iraku.

Media irackie informują również o tym, że premier Mustafa al-Kadhimi podjął decyzję o ustanowieniu 6 marca Narodowym Dniem Tolerancji i Współistnienia, upamiętniając w ten sposób „historyczne spotkanie w Nadżafie ajatollaha Alego Sistaniego z papieżem Franciszkiem oraz historyczne międzyreligijne spotkanie w starożytnym mieście Ur”.

Źródło: eKai

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy