Astronauci-amatorzy w kosmosie. SpaceX zabrał na orbitę turystów

Artykuł
Lot amatorów ma potrwać trzy dni
Fot. Flickt / Raziel Abulafia

Rakieta SpaceX wystartowała w środę z Przylądka Canaveral na Florydzie i wyniosła na orbitę czterech astronautów-amatorów. To pierwszy w historii lot niezawodowych astronautów na orbitę.

Kosmicznymi turystami są założyciel i prezes firmy Shift4 Payments, miliarder Jared Isaacman oraz trzy osoby wybrane przez niego - 51-letni Sian Proctor, 29-letnia Hayley Arceneaux, i 42-letni Chris Sembroski.

Statek Crew Dragon został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9. Statek znalazł się na orbicie 10 minut po starcie, który nastąpił o godzinie 2:03 w czwartek czasu polskiego.

W czasie trwającej ok. trzech dni misji Crew Dragon ma osiągnąć wysokość 575 km nad Ziemią - to wysokość wyższa niż ta, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Tak daleko od Ziemi żaden człowiek nie był od czasu zakończenia przez NASA programu lotów na Księżyc w 1972 roku.

Po osiągnięciu maksymalnej wysokości Crew Dragon zacznie orbitować wokół Ziemi okrążając ją co 90 minut z prędkością 27 360 km na godzinę - blisko 22 razy większą od prędkości dźwięku.

Crew Dragon ma wylądować w wodach Oceanu Atlantyckiego po trzech dniach.

Isaacman zapłacił niepodaną publicznie do wiadomości sumę za udział w historycznym locie. "Time" pisał, że cztery miejsca w statku Crew Dragon kosztowały go 200 mln dolarów.

 

Źródło: Reuters

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy