Angela Merkel otrzymała propozycję pracy. Znamy decyzję byłej kanclerz Niemiec

Artykuł
Szef ONZ zaproponował jej objęcie przewodnictwa ds. globalnych dóbr publicznych.
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel otrzymała ofertę pracy z Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale jak przekazało w środę biuro byłej szefowej niemieckiego rządu - odrzuciła. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres proponował jej objęcie stanowiska doradcy wysokiego szczebla w Organizacji.

Jak poinformowano, w zeszłym tygodniu Merkel - która w grudniu ustąpiła miejsca w Urzędzie Kanclerskim Olafowi Scholzowi - zadzwoniła do Guterresa, żeby podziękować mu za propozycję pracy i odmówić jej przyjęcia.

Szef ONZ zaproponował jej objęcie przewodnictwa nad ciałem doradczym wysokiego szczebla ds. globalnych dóbr publicznych.

Przykładami globalnych dóbr publicznych są m.in. warstwa ozonowa, ale także - w zależności od definicji - obowiązujące na całym świecie regulacje, np. dotyczące bezpieczeństwa lotniczego czy światowego handlu.

ZOBACZ: Huczne pożegnanie Merkel. Przemarsz z pochodniami oraz defilada Bundeswehry

Panel doradczy ds. globalnych dóbr publicznych jest jednym ze sztandarowych projektów Guterresa, mających na celu reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych w jego drugiej kadencji, która rozpoczęła się na początku stycznia. 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy