Przejdź do treści
11:42 Polska: Polscy żołnierze będą działali w Grupie Zadaniowej NATO m.in. Bałtyku - prezydent podpisał postanowienie
09:17 Beskidy: Wiosenne temperatury w górach. Warunki na szlakach są trudne
09:00 Pomorskie: KAS zatrzymała podejrzanych o wyłudzenie ponad 11 mln zł w obrocie paliwami
08:37 Australia: Sprawca ataku w Sydney z 59 zarzutami, w tym 15 morderstw i dokonania aktu terroru
07:35 Świat: Ropa mocno zyskuje po działaniach USA ws. tankowców zmierzających do i z Wenezueli
Wydarzenia Zapraszamy na spotkanie z ks. dr Jarosławem Wąsowiczem. 18 grudnia, godz. 16:30-18:00, Miejsce: Al. Solidarności 129/131, Warszawa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Andrusiewicz: Mie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepioną

Źródło: Prawne uregulowanie okazywania tzw. certyfikatów covidowych

Nie ma obowiązku dokumentowania, że jest się osobą zaszczepiona, ale jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości, to mamy do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnujemy np. z noclegu w hotelu, albo pokazujemy certyfikat szczepienny - powiedział w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Prawne uregulowanie okazywania tzw. certyfikatów covidowych

Andrusiewicz przypomniał, że już dziś np. przy wejściu na pokład samolotu musimy pokazać ewidencję zaszczepienia, negatywny test na obecność koronawirusa lub potwierdzenie, że jest się ozdrowieńcem.

- Takie zobligowanie osoby, która chce podróżować już jest. Teraz na podobnej zasadzie będzie to działać w przypadku hoteli, restauracji, koncertów, tudzież każdej innej imprezy, w której do limitów gości nie liczą się osoby zaszczepione - wskazał Andrusiewicz.

Zaznaczył jednocześnie, że żaden obywatel nie ma obowiązku dokumentowania, że jest osobą zaszczepiona.

- Jednak jeżeli w danym miejscu jest już osiągnięty limit gości (...), to taka osoba ma do wyboru dwa wyjścia: albo rezygnuje np. z noclegu w hotelu, albo pokazuje certyfikat szczepienny i do tego hotelu jest wpuszczana. Nie ma żadnego obowiązku, jest pełna dobrowolność - podkreślił rzecznik.

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Polska jest w gronie państw członkowskich, które przeszły testy techniczne i korzystają już z systemu na zasadzie dobrowolności.

Unijny Certyfikat COVID można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta IKP. Trzeba zalogować się i w zakładce "Certyfikaty", wybrać rodzaj certyfikatu i kliknąć "Pobierz kod QR". Później należy zapisać dokument na swoim urządzeniu lub wydrukować.

Certyfikat mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione, tzn. otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Certyfikat może też otrzymać osoba, która ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Czas ważności takiego certyfikatu wynosi 48 godzin.

Certyfikat można także mieć po przechorowaniu COVID-19. Wówczas jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

PAP

Polecamy Sejm

Wiadomości

Ropa mocno zyskuje. Z czego wynika taka sytuacja?

Sekret idealnego karpia: filetowanie krok po kroku

Morawiecki z mocnym wpisem. "Zjednoczeni wygrywamy - podzieleni przegrywamy"

Knicks zwycięzcami NBA Cup. W Las Vegas pokonali Spurs

Śliwka w Republice: gwarancją bezpieczeństwa Polski jest odsunięcie Tuska od władzy

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Oglądaj [NA ŻYWO]

Prof. Cenckiewicz ostro o SKW i prokuraturze ws. wycieku danych: „Postępowanie wyjaśniające jest fikcją”

Alberta ominie Kanadę. Eksport ropy przez USA

Święta bez Agnieszki Maciąg. Poruszający wpis męża w dniu pogrzebu

SPRAWDŹ TO!

Ten sondaż to SZOK! Braun wyprzedza Konfederację. Tusk bez swoich "przystawek"

Brigitte Macron reaguje po aferze. Przeprasza, ale nie żałuje.

„Tusk zawsze miał politykę konfrontacyjną”. Krystian ostro o rządach koalicji 13 grudnia w Republice

Tak będzie wyglądało ostatnie pożegnanie Magdy Umer. Pogrzeb zaplanowano w kilku punktach Warszawy.

Musk zapowiada koniec pieniędzy i koniec pracy. Tylko relaks

Najpierw zdjęcie ze szpitala, potem oświadczenie posła. Łukasz Schreiber reaguje.

Najnowsze

Ropa mocno zyskuje. Z czego wynika taka sytuacja?

Andrzej Śliwka o granicy i bezpieczeństwie państwa

Śliwka w Republice: gwarancją bezpieczeństwa Polski jest odsunięcie Tuska od władzy

Ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Oglądaj [NA ŻYWO]

Cenckiewicz uderza w SKW i prokuraturę: „Postępowanie wyjaśniające jest fikcją”

Prof. Cenckiewicz ostro o SKW i prokuraturze ws. wycieku danych: „Postępowanie wyjaśniające jest fikcją”

Danielle Smith

Alberta ominie Kanadę. Eksport ropy przez USA

Sekret idealnego karpia: filetowanie krok po kroku

Morawiecki z mocnym wpisem. "Zjednoczeni wygrywamy - podzieleni przegrywamy"

Knicks zwycięzcami NBA Cup. W Las Vegas pokonali Spurs