Ambasada UE: apelujemy do władz Białorusi o zniesienie kary śmierci

Artykuł
Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci
Fot. PAP/EPA/MIKHAIL VOSKRESENSKIY / KREMLIN

Wzywamy Białoruś, by zmierzała w kierunku zniesienia kary śmierci – zaapelował szef Stałego Przedstawicielstwa UE na Białorusi Dirk Schuebel. O zaprzestanie stosowania najwyższego wymiaru kary apelowali też inni europejscy dyplomaci. 10 października obchodzony był Światowy Dzień przeciwko Karze Śmierci.

„Istnieje ogromne pole dla arbitralnych decyzji i błędów sądowniczych. Białoruś pozostaje ostatnim krajem w Europie, gdzie stosowana jest kara śmierci” – wskazał Schuebel w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę na Facebooku unijnego przedstawicielstwa w Mińsku.

„Świat wysunął szereg argumentów przeciwko najwyższemu wymiarowi kary i podobnie jak tortury i niewolnictwo powinien on bezpowrotnie być usunięty z systemów sprawiedliwości wszystkich społeczeństw, włącznie z Białorusią” – podsumował Schuebel.

Białoruś jest jedynym krajem w Europie i Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie nadal stosuje się karę śmierci. Jest ona przewidziana za najcięższe zbrodnie i nie można na nią skazać kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Wyrok jest wykonywany przez rozstrzelanie. Rodziny skazanych nie są informowane o terminie egzekucji, ich ciała nie są wydawane bliskim; nie są oni również informowani o miejscu pochówku – pisze Interfax-Zapad.

Źródło: Facebooku / Interfax-Zapad

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy