Przejdź do treści
09:25 Tatry: Trudne warunki na tatrzańskich szlakach – miejscami śnieg i oblodzenia
09:11 Rafał Leśkiewicz: prezydent uważa, że próba postawienia zarzutów Ziobrze to polityczna hucpa
08:06 Indie: Policja zatrzymała dziesiątki mieszkańców żądających walki ze smogiem
06:10 USA: Burze śnieżne grożą paraliżem komunikacyjnym w Chicago
Wydarzenie Kluby „Gazety Polskiej” zapraszają 11 listopada do swojego sektora w Marszu Niepodległości. Zbiórka o godz. 13:00 przy rondzie Dmowskiego, od strony Banku PKO BP, w kierunku Stadionu Narodowego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Warszawa oraz Wolni Polacy zapraszają na protest przeciwko represjom politycznym wobec Daniela Obajtka, 12 listopada, godz. 11:30 przed Prokuraturą Regionalną w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 25)
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Akcja „Bollwerk”. Bohaterski czyn Wielkopolan

Źródło: fot. PAP/Marek Zakrzewski

Uczczono bohaterów akcji „Bollwerk”, którzy 80 lat temu pod Poznaniem podpalili niemieckie magazyny. Była to największa akcja dywersyjna na terenie Wielkopolski.

W akcji przeprowadzonej w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku wziął udział kilkunastoosobowy oddział składający się z żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców poznańskiego Chwaliszewa.

CZYTAJ: Armia Krajowa. Ewenement na skalę światową

Działania sabotażowe polegały na podpaleniu niemieckich magazynów żywności i umundurowania w porcie rzecznym.
Dzięki spektakularnej starannie przygotowanej akcji dywersyjno-sabotażowej polskiego państwa podziemnego, zniszczono tony żywności, materiałów budowlanych, chemikaliów oraz ogromne zapasy ciepłej odzieży, przeznaczonej dla walczących na froncie wschodnim żołnierzy Wehrmachtu.

Listy do uczestników uroczystości skierowali Premier Mateusz Morawiecki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Odczytania listu od Prezesa Rady Ministrów dokonał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Obchody 80.rocznicy największej akcji dywersyjno-sabotażowej polskiego państwa podziemnego w Wielkopolsce, dowodzą nie tylko skuteczności i znaczenia konspiracyjnych działań AK, ale stanowią też jedno z przejmujących świadectw determinacji i odwagi żołnierzy podziemnej armii” – napisał premier.

„Mając świadomość, jak niebezpieczna i ryzykowna była konspiracja w Wielkopolsce, bezpośrednio wcielonej przecież do III Rzeszy jako część tzw. Kraju Warty, musimy dziś pamiętać, jak wielkie ryzyko wiązało się z tą akcją, jak wielką cenę przyszło zapłacić jej uczestnikom” – dodał Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: W Gdańsku upamiętniono 80. rocznicę powstania AK

W odczytanym podczas uroczystości liście prezesa IPN Karol Nawrocki przyznał, że choć „Bollwerk” był największą akcją dywersyjną w okupowanej Wielkopolsce, wciąż nie jest powszechnie znana.

„Mam nadzieję, że 80. rocznica akcji stanie się przyczynkiem do szerszej dyskusji na ten temat i wydobędzie z mroku zapomnienia tych wszystkich, którzy stracili życie w walce o wolną Polskę” - napisał.

Prezes IPN przypomniał, że poznański port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów zaopatrzenia frontu wschodniego.

„W niemieckich magazynach składowano strategiczne materiały, niezbędne Niemcom w czasie okupacji. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku wszystkie te rezerwy spłonęły, co było potężnym ciosem, wymierzonym w potencjał wojenny Niemiec” – podkreślił.

CZYTAJ: Prezes IPN: Komuniści chcieli zapędzić żołnierzy AK do wyznawania ich propagandy

Heroiczny czyn

Szacuje się, że armia niemiecka poniosła wskutek pożaru straty o wartości przynajmniej 1,5 mln ówczesnych marek.

Historycy uważają, że przeprowadzona w Poznaniu akcja była przygotowana w niezwykle przemyślany sposób. Jej uczestnicy przy pomocy urządzeń samozapalających wywołali pożar, który wyglądał na przypadkowo spowodowany przez zwarcie przestarzałej instalacji. Taka była też opinia niemieckich biegłych.

Intensywne dochodzenie Gestapo skutkowało licznymi aresztowaniami. W wyniku brutalnych przesłuchań większość członków grupy dywersyjnej straciła życie. Ci, którzy przeżyli śledztwo, zostali straceni.

W 1982 roku przy ulicy Estkowskiego w Poznaniu stanął pomnik ufundowany przez mieszkańców miasta. Wymienione są na nim m.in. osoby, które zostały w następstwie przeprowadzonej akcji zamordowane przez Niemców.

Z okazji 75. rocznicy ataku konspiratorów, w Poznaniu odsłonięto skwer noszący imię bohaterów akcji.

pap.pl

Wiadomości

Tragiczne zdarzenie podczas meczu w Hiszpanii. Spotkanie przerwane po śmierci kibica

Prowokatorzy znów zakłócili miesięcznicę. Ostre słowa Kaczyńskiego

SPRAWDŹ TO!

Mentzen znów uderzył w PiS. "Nawet członkowie jego partii mówią, że się zagubił"

Na giełdach ropy ceny w górę - co jest tego przyczyną?

Moskwa szykuje Rosjan na spadek poziomu życia

Lewandowski show w Vigo! Hat-trick Polaka dał Barcelonie cenne zwycięstwo

Tumanowicz: Premier musi zdać sobie sprawę, że prezydent jest wybrany

Czy burze śnieżne spowodują paraliż komunikacyjny?

Bednarek kontuzjowany! Uraz kolana wykluczy go ze zgrupowania reprezentacji Polski?

Winkler: powinniśmy wymiksować się z oferty energetycznej UE

Zmarł Lenny Wilkens: Dwukrotny członek Galerii Sław NBA

Miażdżący sondaż dla Demokratów. Sympatycy nie wiedzą kto stoi na czele

Chiny: zapadły ważne decyzje w kwestii USA

Słowik: "Poszli w toporną propagandę". Żerko dosadniej

Taka jest cena za postawienie się Brukseli. Tyle kosztuje suwerenność

Najnowsze

Tragiczne zdarzenie podczas meczu w Hiszpanii. Spotkanie przerwane po śmierci kibica

upadek Rosji

Moskwa szykuje Rosjan na spadek poziomu życia

Lewandowski show w Vigo! Hat-trick Polaka dał Barcelonie cenne zwycięstwo

Tumanowicz: Premier musi zdać sobie sprawę, że prezydent jest wybrany

Czy burze śnieżne spowodują paraliż komunikacyjny?

Prowokatorzy znów zakłócili miesięcznicę. Ostre słowa Kaczyńskiego

SPRAWDŹ TO!

Mentzen znów uderzył w PiS. "Nawet członkowie jego partii mówią, że się zagubił"

Na giełdach ropy ceny w górę - co jest tego przyczyną?