Prezes IPN: Komuniści chcieli zapędzić żołnierzy AK do wyznawania ich propagandy

W pokazowych procesach komuniści skazywali przywódców Armii Krajowej
fot. ipn.gov.pl

Gościem Adriana Stankowskiego w programie „Dziennikarski poker” był Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Tematem programu na antenie Telewizji Republika była działalność Armii Krajowej w okresie okupacji. Prezes IPN wspomniał m.in. o strukturze oraz liczebności konspiracyjnej organizacji.

- Mówimy blisko o 400 tys. konspiratorów, Polaków, którzy byli członkami Armii Krajowej. Przez całą Armię Krajową przeszło ponad 400 tys. żołnierzy — przypomniał Nawrocki.

- To było regularne państwo. Próżno szukać podobnego fenomenu w historii całego świata — dodał.

CZYTAJ: Kasprzyk: Nie byłoby ruchu Solidarności i opozycji antykomunistycznej bez Armii Krajowej

Dr Nawrocki odniósł się również do kwestii Powstania Warszawskiego oraz pojawiających się zarzutów w debacie publicznej o nieuzasadnione i nieprzemyślane zorganizowanie zrywu.

- Akcja Burza w tym Powstanie Warszawskie miały na celu odzyskanie niepodległości. Intencją było przygotowanie Polski do funkcjonowania niepodległego państwa — podkreślił Prezes IPN.

- Główną przyczyną Powstania Warszawskiego był fakt, że przez 5 lat Polska żyła w przerażającej okupacji i że każdego dnia Polacy ginęli na ulicach Warszawy oraz całej Polski. Intencją Powstania było odzyskanie niepodległości, a nie błąd decyzyjny rządu londyńskiego, czy Komendy Głównej AK — zaznaczył.

Prezes IPN wspomniał również o bohaterskim zaangażowaniu kobiet w struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

- Pośród blisko 400 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej było 40 tysięcy dzielnych kobiet — dodał.

Źródło: portal.tvrepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy