80 urodziny Nahornego. Prezydent: Wielkie uznanie za ogromne zasługi dla rozwoju muzyki jazzowej

Artykuł
Nahorny jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa
Fot. Twitter/ @PLinLithuania

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do jubilata podkreślił wszechstronność i talent Nahornego. „Chcę wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi, jakie położył Pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce” - napisał.

Prezydent wyraził swój szacunek wobec dorobku muzyka: „Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia w dniu Pańskich 80. urodzin. Z tej okazji chcę wyrazić wielkie uznanie dla Pańskiego dorobku artystycznego i podziękować za ogromne zasługi, jakie położył Pan dla rozwoju muzyki jazzowej w Polsce."

Podkreślił muzyczną otwartość i wszechstronność artysty. "Wybitny talent kompozytorski i wszechstronny kunszt multiinstrumentalisty, a przede wszystkim wrażliwość i poszukiwanie wciąż nowych form i źródeł inspiracji kierowały Pana na coraz to inne muzyczne akweny, od rocka aż po muzykę poważną."

Powiedział, że jego "wybitny talent kompozytorski i wszechstronny kunszt multiinstrumentalisty, a przede wszystkim wrażliwość i poszukiwanie wciąż nowych form i źródeł inspiracji" pozwolił na rozszerzenie tradycyjnego repertuaru jazzowego o wątki rockowe czy czerpiące z muzyki poważnej.

Andrzej Duda w swoim liście docenił bogatą karierę Nahornego, podczas której muzyk współpracował z najlepszymi wykonawcami. "W ciągu przeszło 60 lat kariery występował Pan niezliczoną ilość razy na najważniejszych festiwalach i scenach krajowych i zagranicznych, współtworząc razem z najwybitniejszymi polskimi artystami."

Ponadto, prezydent wyraził swoje zdanie na temat roli jazzu w kształtowaniu idei wolności w czasach socjalistycznych: "Kiedy rozpoczynał Pan swoją karierę, jeszcze jako student Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie (schyłek lat 50. - PAP.), jazz w naszym kraju oznaczał po prostu wolność – i ten rys pozostał charakterystyczny dla Pańskiej twórczości i drogi artystycznej aż do dzisiaj."

"Jazz niósł powiew swobody zza oceanu, której brakowało pod reżimem komunistycznym. A zarazem też okazał się z czasem gatunkiem otwartym na rozmaite interpretacje i dialog ponad epokami" – dodał.

Włodzimierz Nahorny (ur. 5 listopada 1941) jest muzykiem jazzowym, kompozytorem i aranżerem. Gra na pianinie, saksofonie i flecie. W latach 50. studiował w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Swoją pierwszą kapelę, kwartet Little Four, założył jeszcze podczas studiów. W 1962 roku po raz pierwszy wystąpił na Jazz Jamboree. W swojej karierze łączył wiele gatunków muzycznych. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

Źródło: dzieje.pl / PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy