Setna rocznica urodzin Wandy Półtawskiej. Lekarki, przyjaciółki Jana Pawła II, orędowniczki świętości rodziny

Artykuł
Fot. TV Republika

Jan Paweł II nazywał siostrą. Była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Lekarka, profesor Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, honorowa obywatelka Limanowej i Zakopanego.

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. W wieku 20 lat została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, następnie do obozu w Neustadt, gdzie przebywała do końca wojny.

Po powrocie do Polski rozpoczęła studia medyczne. W latach pięćdziesiątych poznała Karola Wojtyłę. Gdy zachorowała na raka, ówczesny biskup krakowski napisał list do Ojca Pio z prośbą o modlitwę w jej intencji. Wanda Półtawska wyzdrowiała. Przez ponad pół wieku przyjaźniła się z ojcem świętym.

W 2010 podpisała list otwarty do rządu RP i prezydenta przeciwko organizacji w Warszawie parady Europride. W liście tym podkreślano sprzeciw wobec legalizacji związków osób tej samej płci oraz adopcji dzieci przez pary homoseksualne, a działania środowisk LGBT w tym kierunku określono jako zamach na wolność słowa, przekonań i sumienia.

We wtorek w intencji jubilatki w Bazylice Watykańskiej została odprawiona marsza święta. W środę o 11:00 w Bazylice Mariackiej msze rocznicową odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski

O Wandzie Półtawskiej opowiada film dokumentalny pt. „Duśka”, który wyreżyserowała Wanda Różycka-Zborowska. Film miał premierę wiosną 2008 w Poznaniu.

O przyjaźni Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą (Janem Pawłem II) opowiada książka „Beskidzkie rekolekcje”, w której zebrano korespondencję z okresu niemal 50 lat.

 

Źródło: TV Republika / ekai.pl/ TVO

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy