77. rocznica Powstania Warszawskiego. Ruszają obchody

Artykuł
Muzeum Powstania Warszawskiego
commons.wikimedia.org/Halibutt

Dzisiaj rozpoczną się główne uroczystości z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Najważniejsze obchody odbędą się w niedzielę 1 sierpnia.

Dzisiaj o 10:30 w Parku Powstańców Warszawy odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

W izbie pamięci znajdzie się wystawa stała dokumentująca życie w okupowanej Warszawie. W pobliżu powstanie Mur Pamięci z imionami i nazwiskami zidentyfikowanych osób pochowanych na tej nekropolii. Pawilon ma być gotowy za rok.

O godz. 18 w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się coroczny, trzydniowy zlot harcerski „Nasze pojutrze”. W trakcie zlotu harcerze będą spotkają się też z powstańcami.

– Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach – powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Jak dodał, Andrzej Duda rozpocznie udział w obchodach rocznicowych od piątkowej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas której wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, kombatantom oraz osobom zasłużonym dla upamiętnienia tamtych wydarzeń. – Tam też prezydent spotka się, jak zawsze, z grupą powstańców, kombatantów – poinformował Kolarski.

Źródło: PAP, IAR

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy