30 osób z tzw. mafii śmieciowej usłyszało prokuratorski akt oskarżenia. Liczy on ponad 660 stron

Artykuł
zdjęcie ilustracyjne
P. Stankiewicz/Flickr.com

Prokuratura Regionalna w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciw 30 osobom, którym zarzucono łącznie 198 czynów.

Wielowątkową sprawę grupy przestępczej, która na Śląsku oraz w innych województwach nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, prowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

Członkowie grupy przestępczej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości, nie płacąc czynszu, i składowali na ich terenie odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka albo dla środowiska.

Działalność miała charakter profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa. Do popełnienia przestępstw sprawcy angażowali znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, ciągników i innego sprzętu. Dla łatwego i szybkiego zysku cynicznie narażali życie i zdrowie wielu ludzi.

Prowadzona przez nich działalność może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i środowiska. Szczególnie że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne zawarte w odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

Grupa uruchomiła w sumie 11 miejsc porzucenia odpadów, m.in. w miejscowościach Chybie, Zawiercie, Częstochowa, Rudnik Wielki, Wojkowice i Gliwice. Przestępcy porzucili ponad cztery tysiące ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Źródło: policja.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy