100. rocznica Powstania Śląskiego. Mniejszość niemiecka przeciwna budowie pomnika

Artykuł
TKSN przypomina, że w trakcie konfliktu zginęli także żołnierze włoscy i brytyjscy
Fot. UM Opola

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaapelowało do władz miasta Opole, aby ponownie przeanalizować sposób upamiętnienia Powstań Śląskich i plebiscytu z 1921 roku.

TKSN określiło, że propozycja budowy pomnika Bohaterów Powstań Śląskich jest zaskakująca. Dodano, że inwestycja ta ma na celu upamiętnienie ofiar tylko jednej strony konfliktu.

Mniejszość niemiecka przypomina, że w trakcie konfliktu na Górnym Śląsku zginęli także żołnierze włoscy i brytyjscy.

Groby 31 żołnierzy armii brytyjskiej, którzy zmarli w latach 1921-1922, nadal są na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej w Opolu.

Według TKSN decyzja o budowie pomnika będzie upamiętnieniem ofiar tylko jednej strony konfliktu i to na dodatek nie z terenu miasta Opola tylko z terenu powiatu opolskiego, które administracyjnie miastu nie podlega.

- Wydawałoby się, że 100 lat od tamtych tragicznych wydarzeń, jest wystarczającym okresem, aby móc uhonorować wszystkich, którym przyszło wówczas oddać życie i to niezależnie od narodowości - zaznaczają autorzy stanowiska TSKN.

Podział Górnego Śląska

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przypomina, że w tym roku w Polsce obchodzona jest setna rocznica plebiscytu na Górnym Śląsku i wybuchu III Powstania Śląskiego. Największa bitwa rozegrała się w okolicach Góry Świętej Anny.

- Konsekwencją tych wydarzeń był historyczny podział Górnego Śląska, którego wschodnia część po podziale została przyznana państwu polskiemu - napisano w stanowisku TSKN.

Źródło: 24opole.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy