Zofia N. obrzuciła kościół jajkami. Usłyszała zarzut obrażania uczuć religijnych

Artykuł
Zdjęcie ilustracyjne.
pexels.com/Emily Hopper

Prokuratura w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia Zofii N., która rzucała jajkami w drzwi jednego z kościołów. Miał to być protest ws. aborcji. Do zdarzenia doszło na początku grudnia 2020 roku.

Zofia N., wicedyrektor poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał, rzucała jajkami w drzwi kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kobieta usłyszała zarzut obrażania uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Zofia N. nie przyznała się do winy i powiedziała, że nie miała zamiaru obrażać uczuć religijnych, a zarzut uważa za absurdalny.

– To nie była obraza jakichś konkretnych osób, ale wyraz mojego gniewu, buntu, mojego niezrozumienia dla tego, co się dzieje w Polsce; dla pseudoorzeczenia pseudotrybunału. To była część demonstracji organizowanych przez Strajk Kobiet. Był to wyraz mojego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Tu chodziło o mnie, o prawa kobiet, nie o jakichś panów patriarchów – powiedziała wicedyrektor poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

W grudniu skierowano do Sądu Rejonowego Poznań Grunwald-Jeżyce akt oskarżenia przeciwko Zofii N.

Źródło: PORTAL TVP.INFO/RADIO POZNAŃ

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy