Zmarł płk Eryk Jankowski, uczestnik walk o Monte Cassino

Artykuł
twitter.com/JanKasprzyk

Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa i uczestnik walk o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Weteran na stałe mieszkał w Rzymie.

 

 

- Smutna wiadomość z Rzymu. Zmarł płk Eryk Jankowski, żołnierz 2 Korpusu, uczestnik walk o Monte Cassino, jeden z ostatnich kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari - poinformował w czwartek na Twitterze szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W 2017 r. weterana odwiedziła oficjalna delegacja przedstawicieli polskich władz, która brała udział w obchodach 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Szef Urzędu ds. Kombatantów wspólnie z wicemarszałkami Senatu Marią Koc i Sejmu Joachimem Brudzińskim oraz pełnomocnikiem szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator Anną Marią Anders uhonorowali Eryka Jankowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Pro Patria" oraz Medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945".

 

 

Eryk Jankowski od 1942 r. służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W marcu 1943 r. ukończył szkołę podchorążych rezerwy, służył jako dowódca plutonu w 3. szwadronie 12. Pułku Ułanów Podolskich. 1 kwietnia 1945 r. został mianowany na stopień podporucznika.

Uczestniczył w bitwie o Monte Cassino. Był dwukrotnie ranny: w bitwie o Monte Cassino i Piedimonte San Germano. Wcześniej był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Monte Cassino.

 

Czytaj także:

Warszawa: oddano hołd zdobywcom Monte Cassino

Źródło: IPN, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy