Ziobro: Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa

Artykuł
Zrzut ekranu z TVP Info

Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa; jego tzw. "uchwała" nie powoduje żadnych skutków prawnych - powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Sejmie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie - wynika z czwartkowej uchwały Izb Karnej, Cywilnej i Pracy Sądu Najwyższego. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia.

"Myślę, że najważniejszy komunikat, na jaki państwo czekacie, to mój stosunek jako ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego do tego, co stało się dzisiaj w Sądzie Najwyższym" - powiedział minister Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie.

 

"Chciałem państwu powiedzieć to, co tak naprawdę mówi dzisiaj obowiązująca ustawa i polskie prawo też, i co wynika z zapisów konstytucji - że Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa i jego tak zwana +uchwała+ nie powoduje żadnych skutków prawnych" - powiedział. Jak podkreślił, to "jedyna możliwa interpretacja", która wynika z analizy prawa polskiego, a także międzynarodowego.

Źródło: IAR, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy