Ziobro: Kary za przestępstwa seksualne będą ostrzejsze

Artykuł
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Wikimedia Commons

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział dziś projekt zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne.

Jak zauważył polityk, Polska to kraj, „w którym jest kompromitująco niskie zagrożenie karne za tego rodzaju ohydne przestępstwa, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia jeszcze z przemocą ze szczególnym okrucieństwem”. Szef resortu sprawiedliwości informował wcześniej, że w poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafi wniosek o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej.

Zbigniew Ziobro wskazał, że Polska w kwestii ochrony kobiet przed przemocą nie tylko spełnia najwyższe wymogi konwencji stambulskiej, ale nawet „w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe". Minister ocenił, że po wypowiedzeniu konwencji w naszym kraju nic się w tej sprawie nie zmieni. Jednocześnie zapowiedział zaostrzenie kar za przestępstwa seksualne.

– Zamierzamy przeprowadzić jeszcze jedną inicjatywę ważną dla kobiet, chodzi o zaostrzenie kar o przestępstwa seksualne, zwłaszcza za gwałty, brutalne gwałty- podkreślił Ziobro. Minister zwrócił uwagę, że w Polsce zagrożenie karne „za tego rodzaju ohydne przestępstwa, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia jeszcze z przemocą ze szczególnym okrucieństwem" jest wciąż „kompromitująco niskie”, podczas gdy przestępstwa seksualne „zostawiają traumę na duszy kobiet do końca życia”.

Orzecznictwa polskich sądów w tej kwestii - wskazał Ziobro- „należą do najłagodniejszych w Europie”. Szef resortu sprawiedliwości zapowiada, że podejmie działania, żeby „bandyci, gwałciciele, którzy dopuszczą się takiego przestępstwa trafiali do więzienia na lata, a w pewnych sytuacjach może na zawsze za kratki”.

 

Źródło: Niezależna, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy