Zgromadzenie Narodowe odbędzie się 6 sierpnia

Artykuł
PAP/Paweł Supernak

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podpisała postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, zbierze się ono 6 sierpnia w Sejmie - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że marszałek Witek w czwartek podpisała "postanowienie o zwołaniu Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10.00 w Sejmie".

6 sierpnia kończy się obecna kadencja Andrzeja Dudy, który 12 lipca w II turze wyborów prezydenckich zdobył 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję.

Zgodnie z konstytucją, prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi.

Przysięga ta brzmi: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięga może być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu.

W przypadkach określonych w konstytucji Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy