Przejdź do treści
08:54 Badanie: 64 proc. Polaków uważa, że niezależnie od tego, co zrobią, ich rachunki i tak będą rosnąć
08:10 Mazowieckie: Utrudnienia na autostradzie A2 po zderzeniu dwóch ciężarówek i osobówki
07:12 Świat: Australia i Malezja podejmują kroki chroniące rynki energii w związku z wojną na Bliskim Wschodzie
03:32 Trump: jeśli nie dojdzie do porozumienia, uderzymy bardzo mocno w każdą z irańskich elektrowni, prawdopodobnie jednocześnie. Mamy wszystkie karty, oni nie mają żadnych
03:28 Trump: w ciągu następnych dwóch-trzech tygodni będziemy mocno uderzać w Iran. Powróci do epoki kamienia
03:22 Trump: nie potrzebujemy cieśniny Ormuz. Kraje, które ją wykorzystują, muszą się nią zająć. Po zakończeniu konfliktu cieśnina otworzy się naturalnie
03:14 Prezydent USA Donald Trump: jesteśmy blisko zrealizowania głównych celów strategicznych operacji w Iranie. Dziękuję sojusznikom na Bliskim Wschodzie
02:30 Armia Finlandii: 2500 ukraińskich dronów atakowało rosyjskie cele w rejonie Zatoki Fińskiej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo i poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z posłem prof. Krzysztofem Szczuckim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, które odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18:00 w Pensjonacie Sanato przy ul. 1 Maja 29 w Busku-Zdroju
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

Żaryn: Polska jest częścią świata zagrożonego terroryzmem. To wyzwanie dla służb

Źródło: pixabay.com

- Zagrożenie terroryzmem nie zniknęło, po obostrzeniach wynikających z pandemii Covid-19 zmieniły się metody działania terrorystów - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn pytany o ostatni atak o charakterze terrorystycznym, do którego doszło we Francji powiedział, że zabójstwo francuskiego nauczyciela powinno uświadomić nam, że zagrożenie terroryzmem nie zniknęło.

- Również Polska jest częścią świata zagrożonego terroryzmem, o czym przypominają działania ABW z ostatnich miesięcy: zatrzymania między innymi ekstremistów z Polski oraz Niemiec, Polaków i cudzoziemców mających powiązania z ISIS, a także działania na rzecz wydalenia kilku obcokrajowców z Polski - powiedział PAP Żaryn.

W jego ocenie choć sytuacja Polski na tle innych państw pozostaje dobra, zagrożenie terroryzmem i radykalizmem nie zniknęło i jest wyzwaniem dla służb.

Pytany jak pandemia wpływa na zagrożenia terrorystyczne wyjaśnił, że z jednej strony Covid znacząco utrudnił przemieszczanie się ludzi po świecie, spowodował też odwoływanie wielkich imprez czy wydarzeń, co ograniczyło możliwości działania grup terrorystycznych.

- Z drugiej strony warunki pandemiczne i podejmowane w wielu krajach środki zaradcze sprzyjają radykalizacji postaw i możliwości inspirowania ludzi do działań terrorystycznych. Dlatego okres pandemii jest przez organizacje terrorystyczne wykorzystywany do działań propagandowych, a jej nasilenie widać w internecie, gdzie przeniosło się wiele aktywności naszego życia - tłumaczył.

- Również zapowiadany globalny kryzys - wzrost bezrobocia i biedy w wielu regionach świata - będzie sprzyjał radykalizacji i zostanie wykorzystywany przez organizacje terrorystyczne - ocenił Żaryn.

Zaznaczył, że pomimo militarnej porażki na Bliskim Wschodzie Państwo Islamskie pozostaje groźne - ISIS utrzymuje zdolności inspirowania dżihadystów do prowadzenia ataków.

- Szczególnie niebezpieczne są osoby przebywające w Syrii, które są silnie zradykalizowane, mają zdolności i doświadczenie walk bojowych oraz radykalizujący się islamiści w Europie - podkreślił Żaryn.

- Choć obecnie ocenia się, że ISIS nie ma potencjału do organizowania skoordynowanych uderzeń na terenie Europy, to członkowie i zwolennicy ISIS mogą stanowić zagrożenie w państwach naszego regionu świata - ostrzegł.

Rzecznik wyjaśnił, że służby spodziewają się, że ISIS w najbliższym czasie będzie koncentrowało się na radykalizowaniu pojedynczych bojowników. Mieliby oni przeprowadzać ataki korzystając z prostych metod, tj. przy użyciu niebezpiecznych, ale powszechnych narzędzi jak noże czy broń palna, albo taranu - jak samochód czy ciężarówka.

- Niebezpiecznym trendem w długim okresie pozostaje zjawisko tak zwanych foreign fightersów - ludzi, którzy przybywają z rejonów walki stanowią zagrożenie dla krajów europejskich czy wracają do swoich ojczyzn. Osoby te pozostają silnie zradykalizowane i mogą podejmować działania o charakterze terrorystycznym nawet po długim przebywaniu w Europie - podkreślił Żaryn.

W skali światowej działania wobec organizacji terrorystycznych komplikuje postawa niektórych państw, które często "po cichu" wspierają organizacje terrorystyczne - ocenił rzecznik.

- Przykładem jest niejasna postawa Rosji wobec talibów w Afganistanie - o czym donosiły amerykańskie media. Rosja zdaje się prowadzić swoją grę: z jednej strony torpedując działania amerykańskie w tym kraju, zaś z drugiej wspierając działania terrorystów - uważa Żaryn.

Przypomniał, że w tym kraju - jak wskazywały media - aktywna była jednostka GRU, prowadząca najbardziej agresywne w ostatnich latach operacje na terenie Europy – m.in. zamach na Siergieja Skripala, czy próbę puczu w Czarnogórze.

- Rosja tradycyjnie odrzuca oskarżenia, ale jej postawa wobec różnych grup prowadzących działania terrorystyczne pozostaje dwuznaczna - zaznaczył.

Żaryn powiedział PAP, że wyzwania terrorystyczne płynące z obecnych zjawisk są zagrożeniem, o którym musimy pamiętać, ale zapewnił, że służby specjalne odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski "priorytetowo traktują zwalczanie terroryzmu". 

PAP

Wiadomości

Zwyciężczyni pierwszej edycji Top Model nie jest już modelką – zobacz, co robi teraz

Chaos w państwie i finanse publiczne na skraju załamania. Kuźmiuk ostro komentuje w Republice

Ruch i Wisła znów zapełnią Stadion Śląski? Szykuje się imponująca frekwencja

Bosak: Brak autorytetów moralnych w Kościele i polityce

Św. Jan Paweł II wciąż żywy w pamięci Polaków. Dziś rocznica odejścia naszego wielkiego rodaka

Co przyniesie nam pogoda 2 i 3 kwietnia?

Triduum Paschalne krok po kroku. Skąd się wzięły obrzędy i co naprawdę oznaczają?

Kto jest największym żartem prima aprilisowym w rządzie Tuska?

Cudzoziemcy gwałcą na potęgę. Liczby mówią wszystko

WSJ: Europa mogła pokazać, że NATO działa w obie strony

Tusk ingeruje w wybory na Węgrzech. W czyjej to służbie?

Bałtyk: Tysiące ukraińskich dronów nad rosyjskimi portami

Trump w orędziu: Iran powróci do epoki kamienia

UE buduje system wpływu na wybory w krajach wspólnoty. Polska w raporcie

Artemis II wystartowała: Pierwszy lot załogowy wokół Księżyca od 1972

Najnowsze

Zwyciężczyni pierwszej edycji Top Model nie jest już modelką – zobacz, co robi teraz

Jan Paweł II

Św. Jan Paweł II wciąż żywy w pamięci Polaków. Dziś rocznica odejścia naszego wielkiego rodaka

Co przyniesie nam pogoda 2 i 3 kwietnia?

Triduum Paschalne krok po kroku. Skąd się wzięły obrzędy i co naprawdę oznaczają?

Kto jest największym żartem prima aprilisowym w rządzie Tuska?

Zbigniew Kuźmiuk

Chaos w państwie i finanse publiczne na skraju załamania. Kuźmiuk ostro komentuje w Republice

Ruch i Wisła znów zapełnią Stadion Śląski? Szykuje się imponująca frekwencja

Krzysztof Bosak

Bosak: Brak autorytetów moralnych w Kościele i polityce