Zaplanowano uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte

Artykuł
Pomnik Obrońców Wybrzeża w Gdańsku.
wikipedia

— Uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte, których identyfikację ogłoszono podczas uroczystości w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 r. — zapowiedział we wtorek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali szczątki pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte. Zostaną one pochowane na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

— Dzisiaj doszło do bardzo poruszającej i sensacyjnej historii — otóż z tych dziewięciu żołnierzy Westerplatte, których odkryliśmy w ramach badań archeologicznych rok temu, pięciu już zidentyfikowaliśmy dzięki pracy Muzeum II Wojny Światowej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie. Zidentyfikowaliśmy pięciu żołnierzy, znanych (teraz) z imienia i nazwiska — mówił w TVP Info Sellin, przypominając, że w czasie porannych uroczystości na Westerplatte w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej wręczono noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Polski.

— Czekamy jeszcze na identyfikację czterech pozostałych i kiedy już będziemy mieli całą dziewiątkę zidentyfikowaną, to dokonamy uroczystego pochówku na nowym cmentarzu, nowo zorganizowanym, również obejmującym ten teren, gdzie ci żołnierze spoczywali 20-50 cm pod ziemią i od 80 lat nikt się tym nie zainteresował i nikt nie wiedział, że oni tam spoczywają — zrzuceni bezładnie przez Niemców do jam śmierci - zwrócił uwagę Sellin.

Uroczysty pogrzeb obrońców Westerplatte

Wiceszef MKiDN zapowiedział też uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte. - To będzie najprawdopodobniej rok 2022, kiedy odbędzie się ta uroczystość — podał Sellin.
Zidentyfikowane przez naukowców szczątki żołnierzy, którzy walczyli na Westerplatte, odnaleziono w ubiegłym roku na terenie półwyspu Westerplatte podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Wiceszef MKiDN zaznaczył też, że Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będzie otwierane dla zwiedzających etapami, w latach 2021-2026. —Finał w roku 2026 — podkreślił Sellin.

Identyfikacji szczątków dokonał Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Kierownik tego zakładu dr Andrzej Ossowski poinformował, że ustalono tożsamość pięciu żołnierzy, którzy w większości zginęli w Wartowni nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września 1939 r. Wśród zidentyfikowanych są: kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt, kapral Bronisław Perucki, starszy strzelec Władysław Okrasa oraz legionista Józef Kita.

— Identyfikacja 5 poległych żołnierzy z Westerplatte jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem z kilku względów. Są to jedni z pierwszych żołnierzy Września zidentyfikowani metodami genetycznymi, to bardzo ważne dla rodzin ofiar, że pamiętamy także o tych ofiarach i skutecznie doprowadzamy do ich odnalezienia i identyfikacji. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które to państwa poszukują i identyfikują swoich poległych mimo przeszło 70 lat od zakończenia II wojny światowej —podkreślił w komunikacie Ossowski.

Źródło: polskieradio24.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy