Wyróżnienie od premiera dla Roberta Krauza

Artykuł
Fot. Gazeta Polska/Telewizja Republika

Premier Mateusz Morawiecki przyznał Medale 100-lecia odzyskania niepodległości kombatantom, opozycjonistom i działaczom społecznym. Wśród odznaczonych jest nasz kolega Robert Krauz, autor zdjęć m.in. do filmu „Ryngraf”.

Medal z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej jest przyznawany od ubiegłego roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Otrzymują go osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do odzyskania i wspierania Niepodległej. Wśród odznaczonych zaleźli się m.in. twórcy Stowarzyszenia Odra-Niemen realizujący projekty kresowe, polonijne, historyczne i edukacyjne – prezes Ilona Gosiewska oraz wiceprezesi – Małgorzata Suszyński i Eugeniusz Gosiewski. Premier wyróżnił także kombatantów, w tym żołnierzy V Brygady Wileńskiej m.in. Lidię Lwow – Eberle. A także kombatantów mieszkających na Kresach m.in. Weronikę Sebastianowicz.

„Swoim życiem udowodniliście Państwo, że <<niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym>> którego musimy dziś strzec. Mam gorące pragnienie, aby nasze przyszłe pokolenia potrafiły wykorzystać ten dorobek bo – jak to wskazał Marszałek Józef Piłsudski – <<ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przeszłości.>> Czasy się zmieniają, jednak zasady pozostają te same. Zachować się jak trzeba, niezaleznie od sytuacji, nadal pozostaje jedna z nadrzędnych prawd, metaforycznie nawiązując również do przykazania miłości bliźniego. Nie zagłuszą tego żadni propagandyści próbujący fałszować i interpretować po swojemu historię” – napisał premier Mateusz Morawiecki w piśmie dołączonym do odznaczenia.

Wśród odznaczonych zalazł się także nasz kolega Robert Krauz; w czasach PRL wykonywał prace poligraficzne dla Solidarności Walczącej. Od kilku lat jest związany z mediami Strefy Wolnego Słowa: Gazetą Polską, Gazetą Polską Codziennie, portalem niezalezna.pl, Telewizją Republika. Nagradzany za realizację zdjęć filmowych m.in. do filmu dokumentalnego „Tam gdzie da się żyć” (reż. Magdalena Piejko, producent „Gazeta Polska”), jest także współtwórcą materiałów filmowych o tematyce historycznej i niepodległościowej.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy