[WYDANIE SPACJALNE] W TV Republika relacja z uroczystości pogrzebowych Jana Olszewskiego

Artykuł
zrzut ekranu: youtube / KPRM

W piątek, 15 lutego, rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe zmarłego w miniony czwartek Jana Olszewskiego, byłego premiera polskiego rządu. Trumna z ciałem zmarłego będzie w tym dniu od godz. 9:00 wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a wieczorem, w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie, odbędzie się uroczysta msza żałobna.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego, rozpoczynają się w piątek o godz. 10.00, wystawieniem w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trumny z ciałem zmarłego.

- W Kancelarii Premiera znajduje się również księga kondolencyjna, do której może się wpisać każdy, kto pragnie wyrazić szacunek i żal po śmierci byłego premiera. Między 10:00 a 19:00 będzie można oddać hołd i pożegnać się ze śp. Janem Olszewskim. Przedstawiciele Klubów „Gazety Polskiej” będą mieli możliwość wystawienia warty honorowej. Chętni powinni zgłosić się do pani Ewy Wójcik, tel. 505 038 217, najpóźniej do środy do godziny 10.00." - informował przewodniczący Klubów "GP", Ryszard Kapuściński.

 

W piątek o godz. 9 do kancelarii premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego; będzie ona wystawiona w hallu KPRM, gdzie między godz. 10 a 19 będzie można oddać hołd zmarłemu. O godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.


Organizatorem pogrzebu będzie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów KPRM. Jak poinformował minister Michał Dworczyk, „we wszystkich przygotowaniach kierowaliśmy się wolą rodziny”.

Od północy z czwartku na piątek do soboty, do godz. 19.00 trwa żałoba narodowa.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Zobacz także
Nasze programy