Wspaniałe chwile polskiego judo. Beata Pacut złotą medalistką na Mistrzostwach Europy

Julia Mościńska 20-04-2021, 16:36
facebook/judokrzysztofwilkomirski, facebook/maciej.kurylas

Beata Pacut zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w judo w wadze do 78 kg. W finale wygrała w dogrywce z Holenderką Guusje Steenhuis.

25-letnia zawodniczka GKS Czarni Bytom zdobyła złoty medal podczas trzeciego, ostatniego dnia mistrzostw Europy Lizbona 2021 w judo w kategorii do 78 kilogramów.

Dzięki temu Pacut została piątą polską indywidualną mistrzynią Europy seniorek w judo. Co więcej, pierwszą od 2002 r.Zawodniczka przyznała, że jest niesamowicie szczęśliwa. Dodała, że cieszy się z tego, że polscy zawodnicy w judo zaczynają coraz więcej znaczyć na arenie międzynarodowej.

- Tak naprawdę dopiero dziś powoli do mnie dociera to, co się wydarzyło i co wywalczyłam! Jestem bardzo szczęśliwa, panuje we mnie ogromna radość - przyznała Beata Pacut.

- Bardzo się cieszę, że zdobyłam złoty medal. Tą radość potęguje fakt, że w Polsce mamy niewiele Mistrzów Europy, a ostatnim złotym medalista Mistrzostw Europy Seniorów był mój trener Robert Krawczyk w 2007 roku, a z kobiet była Adriana Dadci - Smoliniec w 2002r. Ten wynik to spełnienie jednego z moich marzeń, bo taki wynik zapisuje się na kartach historii, ale na tym nie kończę, bo mam jeszcze parę do spełnienia - dodała.

Beata Pacut zaznaczyła, że możliwość wejścia na podium i usłyszenia hymnu Polski przeplatała się ze wspomnieniami z ciężkich treningów. Jednak przyznała, że wyrzeczenia i ciężka praca sprawiły, że sukces znaczy dla niej naprawdę dużo.

- Stojąc na podium i słuchając naszego narodowego hymnu- łza w oku się kręci, w głowie przeplatają się różne myśli i wspomnienia, głównie właśnie ciężkie chwile na treningach, wyrzeczenia i duma z tego, że to właśnie Polska flaga jest najwyżej i że to tez świetny krok dla Polskiego judo - zaznaczyła.

Judo w Polsce

Zawodniczka GKS Czarni Bytom przyznała, że chciałaby, aby w Polsce mówiło się więcej o judo. Dodała, że ma nadzieję, że jej złoty medal zwróci uwagę mediów na ten sport.

- Niestety w mediach nie często jest mowa - dlatego tez podziękowania dla Macieja i wszystkich osób, które walczą, aby to zmienić.

Dwa tygodnie przed Mistrzostwami Europy Beata Pacut zajęła drugie miejsce w prestiżowym turnieju Grand Slam w tureckiej Antalyi.

Zawodniczka Czarni Bytom zdobywała wcześniej medale mistrzostw Europy juniorek: srebro z 2014 roku i brąz w 2015 r. w kategorii młodzieżowej.

Źródło: portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy