Wielka Brytania znów 5. gospodarką świata! Wyprzedziła Indie i goni Francję

Artykuł
Wielka Brytania 5. gospodarką świata
pexels.com

Według Centrum Badań nad Ekonomią i Biznesem (CEBR) Wielka Brytania odzyskała właśnie status 5. gospodarki świata wyprzedzając Indie. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat brytyjska gospodarka będzie większa od francuskiej.

Dane z Centrum Badań nad Ekonomią i Biznesem (CEBR) wskazują na to, że Wielka Brytania odzyskała właśnie status 5. gospodarki świata wyprzedzając Indie. W ciągu kilku najbliższych lat brytyjska gospodarka będzie też większa od francuskiej.

Analitycy zaznaczają, że w 2025 r. indyjska gospodarka ponownie strąci z 5. miejsca Wielką Brytanię. Brytyjczycy mają utrzymać wtedy 6. miejsce aż do 2035 r.

Na dodatek CEBR podkreśla, że brytyjska gospodarka w 2035 r. może być aż o 40% większa od francuskiej według PKB liczonego w dolarach, a nie w parytecie siły nabywczej.

Koronawirus i Brexit miały negatywny wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale obecnie ruszyło dynamiczne przyspieszenie na Wyspach Brytyjskich.

Nawet bezrobocie w Wielkiej Brytanii utrzymało się w granicach 4,8% w czasie pandemii gdy średnia dla całej Unii Europejskiej wynosiła 8,4%.

bryt_670_01

- Ludzie często zapominają, że największym sektorem gospodarki Wielkiej Brytanii są usługi, a nie przemysł czy produkcja. Na dodatek usługi brytyjskie są kreatywne i zdigitalizowane, o wysokim stopniu cyfryzacji więc mogą skorzystać z kryzysu pandemicznego - twierdzi McWilliams z CEBR.

Według tego samego raportu Chiny wyprzedzą gospodarczo Stany Zjednoczone w 2028 r.

Źródło: Breitbart

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy