Ważne zalecenia ministra Ziobry ws. okien życia: To piękna idea, którą trzeba chronić

Artykuł
Ministerstwo Sprawiedliwości

Kierując się troską o dobro dzieci, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał prokuratorom zalecenia określające sposób postępowania w przypadkach pozostawienia dzieci w „oknach życia”. - Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie dziecka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania - powiedział minister.

Prokuratorzy zostali zobowiązani, by nie wszczynać wtedy dochodzeń. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy zachodzi podejrzenie przestępstwa wobec dzieci, zwłaszcza użycia przemocy.

– Zdecydowałem się wydać zalecenia związane z nieuregulowanym prawnie zagadnieniem dotyczącym tzw. „okien życia” – kontynuował minister Ziobro.

Każdego roku dochodzi w Polsce do wstrząsających przypadków zabicia noworodków przez ich własne matki. Niedawno przed sądem w Lublinie stanęła kobieta, która urodziła dziecko w pracy i wrzuciła je do kosza. Inny przypadek – z połowy grudnia 2019 r. – to znalezienie ciała noworodka w sortowni odpadów w Płońsku. W listopadzie 2019 r.,  zwłoki malutkiego dziecka znaleziono na terenie ogródków działkowych na warszawskiej Białołęce. W lutym 2019 r. ciało dziecka porzucone w foliowym worku znaleziono na wrocławskim osiedlu Muchobór.

Zabicie noworodka to straszna zbrodnia. W reakcji na tego rodzaju przerażające zdarzenia powstały „okna życia” – miejsca, gdzie kobiety mogą bezpiecznie pozostawić niechciane przez siebie dzieci.

– Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka – wskazał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.

Status prawny „okien życia” nie został dotąd prawnie określony. Dla wszystkich jest jednak oczywiste, że spełniają one niezmiernie ważną rolę, pozwalają chronić życie najbardziej bezbronnych dzieci, jakimi są noworodki.

Dlatego Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, mając na uwadze dobro dzieci, wydał specjalne zalecenia dla prokuratorów.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy