Watykan ws. LGBT+: Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci

Artykuł
W dokumencie zaznaczono także, że odmowa błogosławieństwa par homoseksualnych nie jest przejawem dyskryminacji.
pexels.com/@ketchumcommunity

W dokumencie wydanym za zgodą Ojca Świętego i podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz sekretarza tej dykasterii przypomniano, że błogosławieństwa należą do tzw. sakramentaliów i można ich udzielać jedynie wobec tych rzeczywistości, które są skierowane na służenie planom Boga.

- Z tego powodu nie jest dozwolone udzielanie błogosławieństwa związkom, także stałym związkom partnerskim, które zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem (czyli poza nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety, który sam w sobie jest otwarty na przekazywanie życia), jak to ma miejsce w przypadku związków między osobami tej samej płci – czytamy w nocie Kongregacji Nauki Wiary.

- Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny.

W dokumencie zaznaczono także, że odmowa błogosławieństwa par homoseksualnych nie jest przejawem dyskryminacji lecz przypomnieniem prawdy obrządku liturgicznego i tego, co głęboko odpowiada istocie sakramentaliów, tak jak je rozumie Kościół.

- Z tych powodów Kościół nie ma ani nie może mieć władzy błogosławienia związków osób tej samej płci – stwierdza nota Kongregacji Nauki Wiary.

Źródło: niedziela.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy