Watykan: przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Inauguracja szopki i zapalenie lampek na choince na Placu św. Piotra (WIDEO, ZDJĘCIA)

Artykuł
Szopka przed Bazyliką św. Piotra
Twitter/@SrWojtyla

W piątek o zmierzchu na placu św. Piotra w Watykanie zapalone zostały lampki na choince przywiezionej w tym roku ze Słowenii. Odsłonięta została też oryginalna szopka z włoskiej Abruzji z figurami z ceramiki.

W ceremonii inauguracji uczestniczyli gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello, delegacje ich ofiarodawców z miejscowości Castelli w Abruzji oraz ze Słowenii na czele z ministrem spraw zagranicznych Anze Logarem.

Z powodu obostrzeń na tle pandemii przybyło mniej osób, niż zawsze bierze udział w tym wydarzeniu.

Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z figurami z ceramiki jest dziełem artystów z miejscowości Castelli koło Teramo w Abruzji, która od XVI wieku jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła. Figury wykonano w latach 1965-1975. Szopka ta była już wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie.

Ważący 7 ton świerk czerwony został przywieziony z gminy Koczevje w południowo-wschodniej Słowenii. Jego wysokość to 28 metrów, a obwód gałęzi u podstawy wynosi 70 metrów. Rejon, z którego pochodzi drzewo, słynie z dziewiczej natury, a 90 proc. jego powierzchni stanowią lasy.

- Lecz, by otrzymać te wszystkie dary łaski, trzeba poczuć się małym, ubogim i pokornym, jak postacie ze żłóbka. Także podczas tego Bożego Narodzenia, pośród cierpień pandemii, Jezus - mały i bezbronny - jest znakiem, który Bóg daje światu - mówił Franciszek. Szopka i choinka pozostaną na placu przed bazyliką do 10 stycznia.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu św. Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku. Dwa razy, w 1997 i 2017 roku, przywieziono choinki z Polski.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy