W Egipcie odkryto mumie. Mają 3 tysiące lat!

Artykuł
Pixabay

30 mumii odnaleziono w okolicy Luksoru. – Jest to największe odkrycie w Egipcie od ponad 100 lat. – powiedział Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mostafa Waziri.

Odkrycia dokonano w nekropolii El-Assasif w Tebach, nieopodal świątyni Hatszepsut. W trumnach znajdowało się 30 mumii owiniętych płótnem. To ciała 23 mężczyzn, pięciu kobiet i dwójki dzieci. Płeć zmarłych ustalono po kształtach dłoni wyrzeźbionych na trumnach.

Naukowcy określają wiek znalezisk na 1000 r. przed naszą erą. Ryciny widoczne na sarkofagach świadczą o tym, że zmarli należeli do egipskiej elity. Trumny z El-Assasif są w bardzo dobrym stanie, mimo że to jedne z najstarszych, które odnaleziono w okolicy.

 – To pierwsze takie odkrycie w Egipcie od XIX w. – powiedział podczas ceremonii w Luksorze minister starożytności Khaled El-Enany. 

 – Trumny zostaną odrestaurowane, a następnie przeniesione do Muzeum Wielkiego Egiptu, które ma zostać otwarte w przyszłym roku nieopodal piramid w Gizie – poinformował Mostafa Waziri.

 Odkrycie jest wynikiem pracy międzynarodowej grupy naukowców, którzy od grudnia 2017 r. prowadzą wykopaliska w Luksorze. 

 

 

Źródło: tvp.info/media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy