Von der Leyen: 29 mln europejczyków zaszczepionych. W niektórych krajach sytuacjach wciąż jest poważna

Artykuł
Ursula von der Leyen
Fot. PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL

Dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało ponad 29 mln osób w UE, czyli około 8 proc. dorosłej populacji - poinformowała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po pierwszym dniu unijnego wideoszczytu.

- Do dziś szczepionka została zaaplikowana ponad 29 mln osób. Jest to 6,4 proc. populacji UE. Jeśli wyłączymy z tego młodzież i dzieci, to będzie to około 8 proc. dorosłej populacji - zaznaczyła na wspólnej konferencji z Michelem.

Przekazała też, że większość szczepionek z terytorium UE - 95 proc. - eksportuje Pfizer, firma, która wywiązuje się z zobowiązań kontraktowych wobec Unii. „Reszta eksportu przypada głównie na Modernę, która też wywiązuje się z zobowiązań” - powiedziała szefowa KE, odpowiadając na sugestię, że Wspólnota powinna wprowadzić zakaz eksportu dla firm, które nie dotrzymują zobowiązań.

- Wśród naszych obywateli rośnie zmęczenie. To był bardzo trudny rok. Ale nie powinniśmy teraz odpuszczać. Sytuacja w niektórych częściach Europy pozostaje poważna, a oprócz tego musimy uważać na nowe warianty koronawirusa - zaapelowała von der Leyen, dodając, że w 20 krajach UE liczba zakażeń obecnie spada, a w siedmiu rośnie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała w czwartek o pośpiech we wdrażaniu certyfikatów szczepień, by zdążyć do lata. Podała też, że mogłyby one zawierać informacje takie jak: podana szczepionka, negatywny wynik testu lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19.

- W sprawie certyfikatów szczepień jest jeszcze szereg otwartych politycznych pytań. Decyzja, co wolno robić, jeśli ma się takie zaświadczenie, zostanie przede wszystkim podjęta w poszczególnych krajach. Uważam, że na poziomie UE powinniśmy ich używać do zapewnienia funkcjonowania wspólnego rynku - zadeklarowała szefowa KE.

- Państwa członkowskie muszą to wdrożyć w swoich systemach ochrony zdrowia i ochrony granic - dodała i oświadczyła, że KE oferuje wsparcie, żeby zapewnić interoperacyjność poszczególnych narodowych rozwiązań. Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy. Musimy się pośpieszyć, jeśli chcemy zdążyć do lata - zaapelowała.

Von der Leyen odpowiedziała się też za współpracą sektora farmaceutycznego ws. wypracowania odpowiedzi na nowe warianty wirusa. Jak mówiła, świat potrzebuje wymiany wiedzy, aby być przygotowanym na nowe warianty.

Dopytywana o kwestie restrykcji granicznych stosowanych przez sześć unijnych krajów, odpowiedziała, że w tej kwestii ważne jest postępowanie zgodnie z rekomendacjami Rady UE, które zostały przyjęte jednomyślnie. Wiem, że jest konflikt między sytuacją zdrowotną a swobodnym przepływem osób, ale do każdego przypadku należy podchodzić oddzielnie - powiedziała.

Niedawno Komisja Europejska wysłała listy z upomnieniem do sześciu krajów członkowskich - Belgii, Finlandii, Danii, Niemiec, Węgier i Szwecji - za zbyt surowe restrykcje dotyczące podróżowania w związku z pandemią koronawirusa.

- Podkreślamy w tych pismach, że ograniczenia wolnego poruszania się nie mogą być dyskryminujące i muszą być proporcjonalne do sytuacji. Wzywamy państwa członkowskie do lepszego dostosowania swoich środków do rekomendacji, które zostały wspólnie uzgodnione - poinformowała wówczas, wyrażając nadzieję, że problem zostanie rozwiązany bez konieczności podejmowania przez Komisję kroków prawnych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy