USA: CDC luzuje obostrzenia względem zaszczepionych. Władze są przeciwne

Artykuł
Turyści podczas ponownego otwarcia parku Disneya w Kalifornii
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaktualizowały w piątek wytyczne eliminujące z małymi wyjątkami zalecenia dotyczące noszenia maseczek przez osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Nie wcieli ich w życie m.in. szefowa Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

- Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub małych wydarzeniach bez noszenia maski czy zachowania dystansu społecznego. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii – zapowiadała w czwartek szefowa CDC w Białym Domu Rochelle Walensky, dodając, że należy z tym poczekać dwa tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki.

Wskazywała na konieczność noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach zamkniętych jak autobusy, samoloty i inne środki transportu publicznego oraz szpitale, więzienia i schroniska dla bezdomnych. Zachęcała jednak ludzi, którzy mają osłabiony układ odpornościowy, np. z powodu przeszczepu organów lub leczenia raka, aby porozmawiali ze swoimi lekarzami przed zrzuceniem maseczek.

Istnieje ryzyko nasilenia pandemii

W piątek Walensky uzupełniła swoje wypowiedzi. Wzywała osoby zaszczepione, u których wystąpiły objawy koronawirusa, aby nosiły maseczki i poddały się badaniu. Ostrzegła, że zawsze istnieje obawa nasilenia pandemii i trzeba będzie częściowo wrócić do wcześniejszych obostrzeń.

Zgodnie z wytycznymi CDC w pełni zaszczepione osoby powinny wciąż nosić maseczki, kiedy jest to wymagane przez federalne, stanowe lub lokalne przepisy, a także przez firmy.

Szefowa CDC, powołując się na badania naukowe, mówiła, że np. na koncertach ludzie, którzy nie są w pełni zaszczepieni, jeśli nie mają maseczek, nie są chronieni. Zachęcała ich do szczepienia, zakrywania twarzy i zachowania społecznego dystansu.

Władze są oporne

Z wytycznymi CDC nie wszyscy się zgadzają. Pelosi zapowiedziała, że w pomieszczeniach od ustawodawców wciąż będzie wymagać noszenia maseczek. Uzasadniała to niewiedzą, ilu z nich faktycznie się zaszczepiło.

W piątek stacja CNN, powołując się na sondaż Izby Reprezentantów, podała, że wszyscy Demokraci są zaszczepieni. W przypadku Republikanów odsetek wynosi 45 proc.

Nowy Jork debatuje

Także gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo nie jest gotowy do przyjęcia federalnych wytycznych. Stwierdził, że w porozumieniu z komisarzem ds. zdrowia Howardem Zuckerem jeszcze o tym nie zdecydował.

- Otrzymaliśmy zrewidowane wytyczne od CDC dotyczące noszenia masek i dystansu społecznego dla osób zaszczepionych i analizujemy je w porozumieniu z dr. Zuckerem oraz naszymi partnerami i ekspertami ds. zdrowia w okolicznych stanach – wyjaśnił Cuomo.

Zgodnie z ogłoszonymi w minionym miesiącu postanowieniami w stanie Nowy Jork osoby w pełni zaszczepione mogą przebywać bez maseczek na zewnątrz. Ich noszenie wciąż jest wymagane w pomieszczeniach zamkniętych, nawet jeśli ktoś przyjął preparat przeciw Covid-19.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy