Uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa na Białorusi. Łukaszenka: próbują narzucić nam flagi i hymny

Artykuł
Rosja i Białoruś obchodzi 9 maja jako datę zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej
PAP/EPA

- Marząc o globalnym panowaniu, współcześni neokoloniści podżegają do nienawiści, tworzą krwawe konflikty i próbują ubrać młodzież w brunatne uniformy – oświadczył Alaksandr Łukaszenka podczas uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa ZSRR w II wojnie światowej.

Składając 9 maja wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa w Mińsku Łukaszenka, przypomniał wielki czyn dziadów i pradziadów, tych, którzy uratowali ludzkość od zniewolenia i eksterminacji". Nawiązując do współczesności Łukaszenka, oświadczył, że „naśladowcy okupantów i ich popleczników” dzisiaj zarzucają mu i jego stronnikom militaryzm i wysławianie wojny".

- Marząc o globalnym panowaniu, współcześni neokoloniści podżegają do nienawiści na tle narodowościowym, tworzą krwawe konflikty i próbują ubrać młodzież w brunatne uniformy. Robią to po to, byśmy zapomnieli o wielkim czynie naszych dziadów i strasznej prawdzie o wojnie - powiedział.

- Właśnie dlatego próbują narzucić nam flagi i hymny, które zostały splamione współpracą z hitlerowskimi mordercami - zamiast symboli Wielkiego Zwycięstwa, pokoju i tworzenia - dodał.

Tradycja radziecka

Łukaszenka zapewniał również, że nie uda się zniszczyć pamięci Białorusinów o wojnie, aby uchronić kraj, należy „być obok siebie, skonsolidować się". W ramach walki z „rehabilitacją nazizmu” białoruskie władze wszczęły niedawno postępowanie karne dotyczące ludobójstwa narodu białoruskiego w czasie II wojny światowej.

Kontynuując tradycję radziecką, Rosja i Białoruś oraz część byłych krajów ZSRR obchodzi 9 maja jako datę zwycięstwa ZSRR w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Tak określany jest etap II wojny światowej w latach 1941-1945 zaczynający się od ataku Niemiec hitlerowskich na ZSRR 22 czerwca 1941 r. do uznawanego za datę zwycięstwa nad II Rzeszą 9 maja 1945 r.

Źródło: WNP/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy