Uniwersytet w Teksasie: Zarządzenie dotyczące pozostania w domu z powodu pandemii miało pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie

Artykuł
Fot. Canva

Zarządzenie dotyczące pozostania w domu z powodu pandemii COVID-19 miało pewien pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców El Paso w Teksasie – wynika z badań naukowców z University of Texas w El Paso.

Jak wykazali autorzy, pomimo zamknięcia sal gimnastycznych i ograniczeń w poruszaniu się, mieszkańcy El Paso byli bardziej aktywni fizycznie i uważnie monitorowali spożycie żywności.

Ponad 1300 mieszkańców El Paso i Las Cruces w Nowym Meksyku wzięło we wrześniu 2020 r. udział w ankiecie Smith's COVID-19 Survival Survey. Pytania dotyczyły osobistych zmian w aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych oraz zmian w myśleniu i podejściu dotyczących codziennej higieny i gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i zarządzenie Pracuj bezpiecznie, pozostań w domu" hrabstwa El Paso, które weszło w życie 24 marca 2020 r.

Zgodnie z danymi, 37 proc. uczestników badań stwierdziło, że poprawiło swoje wyniki, koncentrując się na innych ćwiczeniach i próbując nowych aktywności fitness, a 15 proc. stwierdziło, że zwiększyło aktywność rekreacyjną na świeżym powietrzu. 45 proc. mieszkańców twierdziło, że zwiększyło samokontrolę spożycia żywności.

Korzyści zdrowotne

- Postawiliśmy hipotezę, że podczas pandemii po zamknięciu siłowni i obiektów fitness ludzie będą mniej ćwiczyć - powiedziała prof. Cory M. Smith, dyrektor Laboratorium Fizjologii Człowieka i Środowiska (HEPL) UTEP. - Kiedy jednak zaczęliśmy oceniać dane, odkryliśmy pewne ukryte korzyści zdrowotne płynące z pandemii. Ludzie więcej ćwiczyli i lepiej się odżywiali. Miejmy nadzieję, że te dane pozwolą nam lepiej zrozumieć, jak ludzie reagują podczas kryzysu zdrowia publicznego i jak mogą lepiej przygotować się na przyszłe sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego.

Badanie wykazało, że mieszkańcy, którzy poczuli się chorzy, częściej pozostawali w domu i nie chodzili do pracy, szkoły lub na imprezy towarzyskie po nakazie pozostania w domu. Ponadto wdrożenie rozporządzenia o pozostaniu w domu zwiększyło częstotliwość mycia i odkażania rąk u 92 proc. osób.

Smith planuje podzielić się wynikami z miastem El Paso. Jej zdaniem dane mogą zostać wykorzystane do ulepszenia protokołów społeczności, aby lepiej egzekwować wytyczne dotyczące bezpieczeństwa publicznego w przypadku przyszłej pandemii. 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy