UE: Borrell zwołuje nadzwyczajną wideokonferencję w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Artykuł
Borrell poczynił wysiłki dyplomatyczne, próbując pomóc w zmniejszeniu przemocy.
Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys / POOL

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przeprowadzą we wtorek nadzwyczajną wideokonferencję na temat eskalacji walk między Izraelem a Palestyńczykami - poinformował w niedzielę szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- Ze względu na trwającą eskalację między Izraelem a Palestyną oraz niedopuszczalną liczbę ofiar cywilnych zwołuję na wtorek nadzwyczajną wideokonferencję ministrów spraw zagranicznych UE - napisał Borrell na Twitterze.

- Będziemy koordynować i dyskutować, w jaki sposób UE może najlepiej przyczynić się do zakończenia obecnej przemocy - dodał.

W sobotnim oświadczeniu unijna dyplomacja zakomunikowała, że Borrell poczynił "intensywne" wysiłki dyplomatyczne, próbując pomóc w zmniejszeniu eskalacji przemocy poprzez rozmowy z przywódcami izraelskimi i palestyńskimi, a także kluczowymi dyplomatami z sąsiednich krajów.

- Priorytet i przesłanie UE w tym kontekście pozostaje jasne: przemoc musi się skończyć teraz - oświadczono.

Jak pisze agencja AFP 27 krajów UE często ma trudności ze znalezieniem wspólnego stanowiska w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Niektórzy członkowie, w tym Niemcy, Austria i Słowenia, zdecydowanie popierają prawo Izraela do obrony, podczas gdy inni wzywają go do wykazania się większą powściągliwością. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy