Tysiące demonstrantów na manifestacjach poparcia dla Palestyńczyków w Europie

Artykuł
Manifestacje przybierały gwałtowny charakter
Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Kilka tysięcy osób demonstrowało solidarność z Palestyńczykami w Berlinie, w miastach Francji zebrało się łącznie ponad 20 tys. osób. W Atenach protesty zostały rozgonione przez policję za pomocą armatek wodnych.

Demonstracje w Berlinie i innych niemieckich miastach przybrały gwałtowny charakter; doszło do starć z policją i zatrzymań najbardziej agresywnych protestujących. Według policji, w największej z trzech berlińskich demonstracji tego dnia uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób.

Manifestacje solidarności z Palestyńczykami odbyły się też w wielu miastach Francji. W Paryżu według danych MSW zgromadziło się ok. 2,5-3,5 tys. demonstrantów, zanim protest – zakazany ze względu na obostrzenia koronawirusowe – został rozpędzony przez siły porządkowe za pomocą gazu łzawiącego.

Francuskie władze szacują, że w całym kraju łącznie tego dnia odbyło się 60 demonstracji, liczących razem 22 tys. uczestników. Poza Paryżem największy tłum zjawił się w Strasburgu – 4 tys. oraz Marsylii – 1,5 tys. Aresztowano 51 osób, z czego 44 w Paryżu. Ponad 300 innych otrzymało mandaty.

Wiele tysięcy manifestantów maszerowało również w Londynie, wznosząc hasła „wyzwolenia Palestyny” i „końca okupacji”. Przynajmniej jeden z uczestników spalił izraelską flagę.

Niespokojny przebieg miały protesty pod ambasadą Izraela w Atenach. Placówka została otoczona kordonem ochronnym przez policję, która rozpędziła setki demonstrantów za pomocą gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy