Tymoszenko chce stanu wojennego na Ukrainie

Artykuł
Julia Tymoszenko, b. premier Ukrainy
flickr/POLANDMFA/CC BY-ND 2.0

Była premier Ukrainy i przywódczyni partii rządzącej Batkiwszczyna (Ojczyzna) Julia Tymoszenko zaapelowała o natychmiastowe wprowadzenie stanu wojennego w związku z rosyjską agresją wojskową na jej kraj.

– Na terytorium Ukrainy wtargnęła w nocy rosyjska armia. Nie mamy prawa chować głowy w piasek i nie możemy nadal nazywać wydarzeń na wschodniej Ukrainie akcją terrorystyczną prowadzoną przez jakichś nieznanych separatystów. Należy jasno stwierdzić, że Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie wojnę – głosi oświadczenie byłej premier.

Tymoszenko podkreśliła, że stan wojenny powinien objąć obwody doniecki i ługański, co – jej zdaniem – wzmocni system obrony i pozwoli na lepszą koordynację działań wojskowych w tym regionie.

B. szefowa rządu oczekuje, że dowodzenie nad armią w całości przejmie prezydent Petro Poroszenko, a decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zostanie zatwierdzona na pilnym posiedzeniu parlamentu.

– Działania ukraińskich władz powinny być obecnie spokojne, pewne i zdecydowane. Nasza jedność jest gwarancją naszego zwycięstwa. Nasza ekipa polityczna będzie stała ramię w ramię z prezydentem i całą władzą ukraińską, by bronić naszego kraju. Musimy wiedzieć, że nasza sprawa jest uczciwa: bronimy swojej ziemi i zwycięstwo będzie po naszej stronie – ogłosiła Tymoszenko.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Premier Ukrainy: Putin rozpoczął wojnę w Europie

Dywersanci sami przyznają: Mamy wsparcie wielu rosyjskich żołnierzy

Specjalne posiedzenie OBWE ws. obecności armii rosyjskiej na Ukrainie

Merkel wzywa Putina do wyjaśnień ws. wtargnięcia Rosjan na Ukrainę

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy