Twórca Sputnika V: Nasza szczepionka mniej skuteczna na wariant z RPA, ale lepsza od innych

Artykuł
Rosjanie utrzymują, że ich szczepionka jest skuteczniejsza niż inne
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Rosyjska szczepionka Sputnik V jest mniej skuteczna przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa, ale i tak jest lepsza niż inne szczepionki – ocenił główny naukowiec odpowiedzialny za Sputnika V Aleksandr Gincburg.

Jeśli chodzi o szczep „południowoafrykański”, skuteczność przeciwciał wytwarzanych przez Sputnik V, podobnie jak wszystkich innych szczepionek, przeciwko niemu, spada. Ale w surowicy otrzymanej w wyniku zaszczepienia Sputnikiem V ten spadek jest ponaddwukrotnie niższy niż w przypadku innych szczepionek – powiedział agencji Interfax szef moskiewskiego Ośrodka im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V. – Tak więc pod tym względem Sputnik V jest dużo lepszy – zastrzegł.

Szczepienia w Rosji prowadzone są niemal wyłącznie przy użyciu Sputnika V. Według danych, które w poniedziałek przytoczył prezydent Władimir Putin, 4,3 mln osób otrzymało dwie dawki preparatu, a więc zostało całkowicie zaszczepionych. Wśród wszystkich zaszczepionych 46 proc. stanowią osoby w wieku powyżej 60 lat.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy