Tusk: Nie ma wolności w Europie, bez solidarności euroatlantyckiej

Artykuł
Twitter@eucopresident

– Pamiętam, jak 27 lat temu w moim rodzinnym mieście – Gdańsku, my jako członkowie Solidarności powitaliśmy Georga Busha przy słynnej bramie i krzyczeliśmy "Nie ma wolności bez Solidarności". Już wtedy wiedzieliśmy, że nasza odzyskana wolność będzie musiała być broniona. Dziś chciałbym powtórzyć te słowa nieco zmienione: nie ma wolności w Europie, bez solidarności euroatlantyckiej – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Barackiem Obamą i Jean-Claude’em Junckerem w hotelu Marriott w Warszawie.

Tusk powiedział, że coraz częściej słychać o eurosceptycyzmie i zachęcaniu do izolacjonizmu. Jednak jego zdaniem, ktokolwiek obróci się przeciwko USA szkodzi Ameryce, a ktokolwiek podważa podstawę demokracji liberalnej szkodzi Ameryce i Europie. – Budowaliśmy demokrację liberalną z determinacją po obu stronach Atlantyku, kształciliśmy się na podstawie tych samych uczonych i realizujemy te same procesy. Musimy zachować to dziedzictwo, bogate i zaskakująco świeże. Mi na przykład do głowy przyszedł cytat z Thomasa Jeffersona trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych: "Gdy idzie o władzę, nie mówmy więcej, że wystarczy zaufanie wobec tego, który ją sprawuje. Skrępujcie go zatem łańcuchami Konstytucji po to, by nie mógł czynić zła" – dodał.

Zdaniem przewodniczącego RE dla współpracy transatlantyckiej nie ma dobrej alternatywy. – Wszyscy, którzy cenią nasze fundamentalne wartości: wolność, rządy prawa, demokrację, prawa człowieka i obywatela winni działać na rzecz tej współpracy. To jest istota naszej więzi, między Ameryką, zwaną nowym światem, a Europą, zwaną starym kontynentem. Wiemy jednak, że prócz starego i nowego jest też inny świat, z innymi wartościami i innymi celami strategicznymi. I ma on swoich sojuszników także w USA, w Europie i tu w Polsce – stwierdził.

Z kolei szef Komisji Europejskiej zaznaczył, że USA, NATO i UE to filary porządku światowego. Juncker zdradził także, że jednym z tematów rozmowy była m.in. kwestia negocjacji umowy z zakresu TTIP. – Chcielibyśmy je zakończyć przed grudniem tego roku – przyznał.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Obama: Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy

Szczyt NATO w Warszawie. Tusk: Nie ma wolności w Europie bez solidarności euroatlantyckiej

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy