Tusk i Komorowski już dawno chcieli sprzedać Lasy Państwowe

Artykuł
flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

Tusk chciał wypłacić rekompensaty za mienie odebrane dekretem Bieruta, sprzedając państwowe nieruchomości, w tym las - tak wynika z notatki ambasadora USA w Polsce Victora Ashe'a opublikowanej na portalu WikiLeaks.

Portal niezależna.pl dotarł do tajnej notatki ambasadora USA w Polsce, Victora Ashe'a, ujawnionej przez portal WikiLeaks. Wynika z niej, że ówczesny premier Donald Tusk i Bronisław Komorowski, wtedy marszałek Sejmu, planowali sprzedać wartościowe nieruchomości, należące do Skarbu Państwa oraz Lasy Państwowe już w styczniu 2009 r. Niezależna.pl przypomina, że temat ustawy reprywatyzacyjnej poruszany był na spotkaniu Komorowskiego z Ashem również w październiku 2008 r.

W depeszy można przeczytać, że "premier Tusk jest zdeterminowany, by zmusić niepokornych ministrów, zwłaszcza rolnictwa i ochrony środowiska, by dołożyli się do rekompensat [za mienie odebrane dekretem Bieruta], sprzedając państwowe nieruchomości, w tym lasy". 

12 lutego 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o lasach, z której wynika, że w 2014 i 2015 r. Lasy Państwowe odprowadzą do budżetu państwa łącznie 1,6 mld zł, a od 2016 r. mają oddawać do budżetu 2 proc. wartości sprzedaży drewna, tj. ok. 100-150 mln zł.

depesz


CZYTAJ WIĘCEJ


 

Źródło: wikileaks.org, niezlezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy