Trybunał Konstytucyjny wciąż bez pełnego składu. Prezydent Duda: Szkoda, że prezesi trybunału nie zwrócili uwagi, jak ci sędziowie zostali wybrani

Artykuł
flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.0

W zeszłym tygodniu minął okres kadencji sędziów Wojciecha Hermelińskiego, Marii Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlinowskiego. Prezes Trybunału Konstytucyjnego wystąpił już do Andrzeja Dudy o powołanie nowych, ale jak tłumaczył dzisiaj prezydent, wybór nowych sędziów związany jest się z naruszeniem ze strony ustępującej władzy zasad demokratycznego państwa.

W piątek 6 listopada minął okres kadencji sędziów Wojciecha Hermelińskiego, Marii Gintowt-Jankowicz i Marka Kotlinowskiego, i tego samego dnia prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie nowych.

Dotychczas jednak, nowi sędziowie nie złożyli ślubowania wobec prezydenta Andrzeja Dudy, a problem z ich zaprzysiężeniem jest zdaniem prezydenta związany z naruszeniem ze strony ustępującej władzy zasad demokratycznego państwa.

Na początku października Sejm wybrał bowiem pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Powołanie nowych członków TK odbyło się w myśl nowelizacji ustawy przygotowanej jeszcze przez Bronisława Komorowskiego. Pierwotnie Sejm miał przed końcem kadencji wybrać tylko trzech nowych sędziów, kadencja trzech obecnie urzędujących kończy się w listopadzie, ale na podstawie wprowadzony w wakacje zmian, podczas posiedzenia 8-9 października Sejm wybrał pięciu nowych członków TK (dwóch kolejnych sędziów kończy kadencję na początku grudnia).

Decyzja o wyborze pięciu, a nie trzech sędziów została szeroko skrytykowana, jako próby przegłosowania przez Platformę Obywatelską na te stanowiska ludzi, którzy będą blokować pracę przyszłego rządu.

Trybunał Konstytucyjne powinien być stabilny prawnie

– Szkoda, że prezesi Trybunały Konstytucyjnego nie zwrócili uwagi, jak ci sędziowie zostali wybrani,że przechodzą z tym do porządku dziennego – komentował całą sytuację prezydent. – Mieliśmy gwałtowne zmiany, wybór nowych sędziów (...) protest w tej sprawie był w moim odczuciu uzasadniony – mówił Andrzej Duda.

– Był czas żeby wybrać nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i to w normalnych warunkach, to co się stało było poważnym naruszeniem zasad demokratycznego polskiego prawa – mówił Duda. Jak dodał, wybór części sędziów został też dokonany z naruszeniem regulaminu Sejmu, z czego wynika wahanie w sprawie przyjęcia ich ślubowania.

– Trybunał Konstytucyjne to powinna być instytucja stabilna prawnie i sprawy trybunału nie powinny być w przyszłości w ten sposób rozgrywane – dodał prezydent.


Czytaj więcej:

Ziobro o mianowaniu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Poszli po bandzie i są bezwzględni

Prezydent Duda: Niepodległość to zobowiązanie dla wszystkich

Źródło: telewizjarepublika.pl, TOK FM, Polskie Radio

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy