Trwa wielka zbiórka zniczy na lwowskie cmentarze

Artykuł
www.youtube.com

Zbiórka zniczy, które we Wszystkich Świętych zapłoną na cmentarzach Łyczakowskim, Orląt Lwowskich i Janowskim we Lwowie, rozpoczęła się w siedzibie Telewizji Polskiej w Rzeszowie oraz kilkunastu miastach Podkarpacia.

Zbiórka potrwa do końca października. – Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem Konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów. W tym roku uczestniczy w niej także Polskie Radio Rzeszów – powiedziała edna z koordynatorek akcji Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Dodała, że w akcji uczestniczą uczniowie, studenci, stowarzyszenia kresowian i harcerze. Oprócz Rzeszowa znicze są zbierane także m.in. w Przemyślu, Tarnobrzegu, Jarosławiu, Tyczynie i Głogowie Małopolski. – W ubiegłym roku zebraliśmy ponad 50 tys. zniczy. Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich co najmniej tyle samo – zaznaczyła koordynatorka.

Wolańska przypomniała, że na Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada. – Kilka lat temu na Łyczakowie, czy na Cmentarzu Janowskim, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, tylko na nielicznych polskich grobach płonęły znicze – zauważyła.

Inicjatorami akcji "Światełko pamięci", po raz pierwszy zorganizowanej w 2005 r., byli dziennikarze Polskiego Radia Lwów.

Od czterech lat znicze palą się nie tylko na cmentarzach Łyczakowskim i Orląt lwowskich, ale także na Cmentarzu Janowskim. – Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach. Świece płoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian – zaznaczyła Wolańska.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków, m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel, Stefan Banach.

Z kolei Cmentarz Janowski założono w 1883 r. Znajduje się na nim mogiła znanego z pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abp Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił go świętym.

Natomiast na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Ponownie otwarty został w 2005 r.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy