Trump: W osobach Polaków widzimy duszę Europy

Artykuł
Telewizja Republika

- To moja pierwsza wizyta w w Europie Środkowej jako prezydenta i jestem zachwycony, że zaczynam od wizyty w tym wielkim, wspaniałym, pięknym kawałkiem ziemi. Polska jest bardzo ważnym krajem, ale najważniejsze, że w osobach Polaków widzimy duszę Europy. Jesteście wielcy, bo wasz duch jest mocny - powiedział na pl. Krasińskich prezydent USA, Donald TRump.

- Chcę przekazać Wam jedną wiadomość. USA kocha Polskę, a Amerykanie kochają Polaków. Polacy wzbogacili i kształtowali ten kraj, ale Polacy mieszkający w Ameryce wzbogacili Stany Zjednoczone. Jest dla mnie zaszczytem stanie przed tym pomnikiem. Ciesze się, że teraz Polacy osiągnęli marzenie wielu pokoleń przodków, by Polska była wolna i stabilna. Prezydent Andrzej Duda i żona powitali nas ciepłem i uprzejmością z których Polacy są znani na całym świecie. Szczerze dziękuje obojgu - powiedział prezydent Donald Trump.

- Razem z prezydentem Dudą wyszliśmy właśnie z bardzo udanego spotkania inicjatywy Trójmorza. Do mieszkańców tego regionu - Stany Zjednoczone chcą nawiązać z wami bliższe kontakty gospodarcze, zapewnić dostęp do tanich i powszechnych źródeł energii, by Polska lub inny kraj nie stały się jeńcem jednego dostawcy energii. Gratuluje prezydentowi Dudzie i prezydent Chorwacji za przywództwo w tej inicjatywie - dodał prezydent USA.

- To moja pierwsza wizyta w w Europie Środkowej jako prezydenta i jestem zachwycony, że zaczynam od wizyty w tym wielkim, wspaniałym, pięknym kawałkiem ziemi. Polska jest bardzo ważnym krajem, ale najważniejsze, że w osobach Polaków widzimy duszę Europy. Jesteście wielcy, bo wasz duch jest mocny - powiedział Trump. 

- Przez dwa stulecia Polska znosiła ciągłe ataki, atakowana, okupowana, wytarta z granic, ale nigdy nie były one wytarte z Waszych serc. Straciliście ziemię, ale nigdy nie straciliście dumy. Polska żyje, Polska prosperuje i Polska zwycięży. Wszystkie problemy, z którymi się spotkaliście, pokonaliście, jesteście dumnym narodem Kopernika, Chopina, Jana Pawła II. Polska to kraj wielkich bohaterów. A wy jesteście ludem, który zna wartość tego, co bronicie. Przykład Polski przez stulecia daje nam szansę na świat, w którym dobro zwycięża, a złe uczynki są ukarane - mówił prezydent USA. - Historia Polski to historia narodu, który nigdy nie stracił nadziei, który nigdy nie zapomniał kim jest - dodał.

Prezydent Donald TRump przypomniał chlubne, ale i tragiczne karty polskiej historii - utraconą niepodległości, odzyskania jej, wojnę z Sowietami, tragedię II wojny światowej, a szczególnie powstania warszawskiego. 

- Co za wspaniały duch. Oddajemy cześć Waszemu wspaniałemu poświęceniu, walce o Polskę i wolność. Ten pomnik przypomina o tym, że ponad 150 tys. osób zginęło w walce o wolność, a tuż za rzeką rosyjskie wojska stały i patrzyły, jak Niemcy mordowali kobiety i dzieci, by zniszczyć ich wolę walki i przetrwania - podkreślił prezydenta Donald Trump.

- Wasi najeźdźcy chcieli was złamać, ale Polska nigdy nie da się złamać. I kiedy Jan Paweł II przybył w 1979 r. to gdy spotkało się tutaj milion osób, wszyscy komuniści wiedzieli, ze koniec tego systemu nadejdzie - powiedział Trump. - Gdy staje przed tym wspaniałym tłumem, słyszę ten głos, który przebiega przez pokolenia. Ludzie w Polsce i USA, w Europie wołają „my chcemy Boga”. Kiedy pojawił się Jan Paweł II, Polacy ponownie określili swój charakter jako naród poświęcony bogu. Organizowaliście solidarność przeciwko opresji i wygraliście. Polska zwyciężyła. Polska zawsze zwycięży - dodał.

- Stajemy przed inną opresywną ideologią. Europa znosi kolejne ataki i to musi się skończyć. W Arabii powiedziałem przywódcom państw islamskich, by zakończyć to szaleństwo, które zagraża ludzkości. Musimy zniszczyć tym, ludzi, ich źródła finansowania, źródła komunikacji. Nasze granice będą zawsze zamknięte dla terroryzmu i jakiejkolwiek formy ekstremizmu. Bardzo ciężko walczymy z radykalnym islamem, ale zwyciężymy. Zachód stoi wobec siły, która chce podminować podstawy nasze cywilizacji - stwierdził prezydent USA.

- Zachód jest nieporównaną wspólnotą narodów, tworzymy innowacje, wspominamy starożytnych bohaterów, zawsze chcemy odkrywać nowe granice, tworzymy dzieła sztuki, które wspominają Boga, domagamy się i tworzymy wolność słowa. Uważamy kobiety za podstawę naszego społeczeństwa, chcemy ich sukcesów, dbamy o nasze rodziny, ale tez dyskutujemy ze sobą, stawiamy wyzwania, a przede wszystkim doceniamy wagę prawa każdego człowieka do życia w wolności. To jest to, kim jesteśmy, to są związki, które łączą nas jako ludzi, narody, cywilizacje. Jeśli nie będziemy przeciwstawiać się temu złu, to możemy stracić naszą cywilizację. Ale my się nie cofniemy nigdy - dodał.

Musimy pamiętać, że nasze zobowiązania to również wola. Doświadczenie mówi nam, że obrona Zachodu opiera się nie tylko na środkach, ale ludzkiej woli, prowadzącej do zwycięstwa. Pytanie, czy Zachód ma wolę by przetrwać, Czy będziemy bronić naszych wartości, naszych granic. Czy mamy odwagę i chęć obrony cywilizacji przed tymi, którzy chcą ją zniszczyć

Możemy być najbogatsi i mieć najsilniejszą broń, ale jeśli zabraknie nam rodzin, nie przetrwamy. Gdy ktoś zapomni o tym, niech przyjedzie do jednego kraju, który o tym nie zapomniał – do Polski, do Warszawy, niech pozna historię Powstania Warszawskiego, alej Jerozolimskich, które łączyły wschód z zachodem. Niemcy wykorzystywali je do przerzucania wojska, Polacy chcieli przekraczać ją, by powstanie nie było zniszczone, codziennie budowali barykadę pod ogniem. Była budowana codziennie i żołnierze zaczęli przechodzić wąskim przejściem i to była droga, która utrzymała powstanie warszawskie, przechodzili żołnierze i cywile, przebiegali pod ulicą, by bronić miasta. Niemcy chcieli przechwyć aleje, nie udało się to. Polacy nie przestali bronić tego przejścia. Trzeba było stale odbudowywać je, ale wola obrońców nawet w obliczu śmierci się nie załamała. To przejście trwało do końca. Pamięć o tych, którzy zginęli, trwa przez dziesięciolecia. Ci, którzy zginęli, by budować to przejście, przypominają, że Zachód przetrwał dzięki krwi patriotów. Każde pokolenie musi odegrać swoją rolę w obronie tych wartości. Każda piędź ziemi, skrawek cywilizacji jest wart tego, by bronić, nawet za cenę życia. To wszystko zaczyna się od naszych umysłów, ducha.

Nasze przetrwanie zależy od wspólnej pamięci, Polska jest w naszym sercu, a Polacy prowadzą tę walkę. Tak jak Polski nie udało się złamać, chcę światu powiedzieć, że Zachód nigdy nie da się złamać. Nasze narody będą rozkwitały, a nasza cywilizacja zatriumfuje. Wspólnie musimy bić się jak Polacy za rodzinę, wolność, kraj i Boga.  

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy