Trump oficjalnym kandydatem Republikanów na prezydenta

Artykuł
flickr/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

Kontrowersyjny miliarder Donald Trump zdobył wymaganą liczbę głosów delegatów i został oficjalnym kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w USA. Według agencji Associated Press, Trump zdobył poparcie 1 238 republikańskich delegatów.

Niezbędna liczba delegatów, to 1 237, zaś Trump zdobył ją dzięki pozyskaniu poparcia dodatkowych tzw. unbound delegates, czyli liderów partyjnych, których głosy nie są związane z konkretnymi prawyborami.

Należy jednak pamiętać, że jest to wyłącznie symboliczny moment, ponieważ po wycofaniu się konkurentów miliardera, kolejne prawybory były już tylko formalnością. 7 czerwca odbędzie się ich ostatnia runda, gdzie stawką jest 303 delegatów.

Dzięki zdobyciu wymaganej liczby delegatów Trump nie będzie się musiał martwić o tzw. contested convention, czyli zablokowanie swojej nominacji na lipcowej konwencji partii. Taki scenariusz byłby możliwy tylko wtedy, gdyby żadnemu z kandydatów nie udałoby się do końca prawyborów zagwarantować sobie większości delegatów.


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa

Źródło: bigstory.ap.org, reuters.com, 300polityka.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy