„Trochę ciepła dla bezdomnego”. Caritas rusza z akcją pomocy w Światowy Dzień Ubogich

Artykuł
materiały prasowe

Jak co roku na 15 listopada przypada Światowy Dzień Ubogich. Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską dotrze z pomocą do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza schroniskami.

Strażnicy miejscy we współpracy z Caritas Polska będą starali się dostarczyć jak największej ilości ludzi bezdomnych ciepłej zupy, pieczywa, konserw i innych odpowiednio zabezpieczonych produktów spożywczych. W gronie darów znajdą się także koce, skarpety i potrzebne podczas pandemii środki ochrony osobistej. Funkcjonariusze odwiedzą działki, pustostany i inne tzw. miejsca niemieszkalne. Jesienno-zimowa akcja od kilku lat jest prowadzona w Warszawie. W innych miastach podobne inicjatywy podejmują diecezjalne Caritas.

– Nawet przy stosunkowo łagodnych zimach to, co dla osób mieszkających w normalnych warunkach może być coroczną uciążliwością, dla człowieka bezdomnego staje się poważnym problemem. Chłód i wilgoć powodują odnawianie się zadawnionych, nieleczonych schorzeń i urazów; ciemne dni i długie noce potęgują poczucie przygnębienia, samotności, depresji. Pogłębiają się problemy uzależnień i zaostrza się potrzeba szybkiego „znieczulenia się”. W tym roku dochodzą do tego nieoszacowane jeszcze konsekwencje psychiczne lęków i poczucia zagrożenia, związane z panującą pandemią – zwraca uwagę Janusz Sukiennik z Caritas Polska, koordynator akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”.

Nowym elementem akcji ma być dostarczanie osobom bezdomnym, oprócz żywności i odzieży, także worków na śmieci.

Bezdomność to jedna ze współczesnych twarzy ubóstwa. Jednym z wydarzeń przypominających o tym zjawisku, a jednocześnie pozwalających dostrzec jego indywidualny, ludzki wymiar, jest doroczna pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę. Jej uczestnicy, poprzez udział we wspólnej modlitwie i dzielenie się świadectwami swego życia, budują w sobie siłę do walki o powrót do społeczeństwa, na którego margines zepchnęły ich niejednokrotnie trudne doświadczenia. W tym roku pielgrzymka odbędzie się po raz 15., chociaż ze względu na pandemię będzie miała inny charakter niż w ubiegłych latach. Spotkanie na Jasnej Górze zgromadzi niewielu uczestników, będzie jednak transmitowane przez telewizję.

Tegoroczna hasło akcji: „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32) – zostało zaczerpnięte z listu papieża Franciszka na IV Światowy Dzień Ubogich obchodzony właśnie 15 listopada.

Tej jesieni pierwsze patrole w ramach akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” wyjadą na ulice Warszawy 20 listopada. Podczas poprzedniej edycji akcji Caritas Polska wraz ze Strażą Miejską m.st. Warszawy dostarczyły osobom bezdomnym ponad 3 tys. l zupy, 400 termosów, 200 koców, czapki i rękawice oraz 600 par wełnianych skarpet. Wszystkie te dary zostały zakupione dzięki ofiarności darczyńców, na których pomoc organizatorzy bardzo liczą również w tym roku.

mar03304_670

 

Źródło: Twitter, episkopatnews.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy