To wydarzenie rozpoczęło nowy rozdział światowego himalaizmu! 40 lat temu Polacy dokonali niemożliwego

Artykuł
pixabay

Dokładnie 17 lutego 1980 roku, czyli 40 lat temu, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy dokonali czegoś, co wtedy wydawało się nie możliwe – stanęli na szczycie Mount Everestu. To wydarzenie rozpoczęło nowy rozdział w historii nie tylko polskiego, ale także światowego himalaizmu.

Leszek Cichy był setną osobą na wierzchołku Everestu, a Wielicki sto pierwszą. Zdobyli Mount Everest klasyczną drogą o godz. 10.40 czasu polskiego. Wówczas w Nepalu była 14.25. 20-osobową narodową wyprawą kierował prekursor zimowego himalaizmu Andrzej Zawada.

Zimą stanęło na tym szczycie po Polakach jedynie trzech Japończyków i dwóch Koreańczyków, a ostatnie wejście odbyło się w 1993 r.

– Moje pierwsze słowa brzmiały: "Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?". Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: "Na szczycie Everestu!". Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec. Zabraliśmy kamienie i kartkę pozostawioną przez poprzednika, zdobywcę szczytu jesienią Amerykanina Raya Geneta, który zginął w trakcie zejścia. Treść kartki rozpoczynała się słowami: For a good time call Pat... (Jeśli chcesz się dobrze zabawić, zadzwoń do Pat...) – wspominał Cichy wydarzenia sprzed 40 lat.

Krzysztof Wielicki jest  piątym w historii alpinistą, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (wszystkie 14 ośmiotysięczników), –"Pokazaliśmy, że można zimą stanąć na ośmiotysięczniku. Zawada lubił ryzyko i potrafił podpuszczać, zainteresować swoją ideą".

Sam Zawada, pionier zdobywania najwyższych szczytów globu w ekstremalnych warunkach, jakie o tej porze towarzyszą wspinaczom w Himalajach, Karakorum i Pamirze, mówił wielokrotnie, że wchodzenie latem klasyczną drogą na Everest jest poniżej godności prawdziwego alpinisty. Odpowiadał tak pytany o to, czy zimowy himalaizm ma sens.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy