"To bohaterowie także naszych czasów". Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się z powstańcami warszawskimi

Artykuł
Prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkali się z bohaterami Powstania Warszawskiego
Fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się dziś z Powstańcami Warszawskimi w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na spotkanie z prezydentami przybyło około 80 bohaterów zrywu z 1 sierpnia 1944 r.

– Dziękuję Bogu po raz kolejny w tym miejscu, że są z nami powstańcy warszawscy, absolutnie najwięksi bohaterowie nie tylko dzisiejszego dnia, tej kolejnej, już 76., rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale bohaterowie także i naszych czasów- podkreślił prezydent RP.

– Chcę to z całą mocą podkreślić, bo to nie tylko służba w konspiracji, to nie tylko służba i krew przelana w trakcie Powstania Warszawskiego, ale to później całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, żeby Polska była prawdziwie wolna, niepodległa, suwerenna- mówił Andrzej Duda. Jak wskazał, w tym roku obchodzimy również 100-lecie Bitwy Warszawskiej, czyli rocznicę zwycięstwa odniesionego „przez ojców i mamy powstańców warszawskich”.

– Jakże to wymowne, że to pokolenie, które walczyło o polską niepodległość na różnych frontach I wojny światowej, a później walczyło o to, by Polska wróciła na mapę, później walczyło na różnych frontach, o ukształtowanie granic Rzeczypospolitej: w Powstaniu Wielkopolskim, w Powstaniach Śląskich, czy broniło Rzeczypospolitej przed bolszewicką nawałą, wychowało swoje dzieci tak, że one potem bez wahania, bardzo często mając tylko lat naście, bardzo często dopiero wchodząc w życie, stanęło gotowe poświecić wszystko dla ojczyzny- podkreśliła głowa państwa. Jak ocenił Duda, to na nas, „pierwszym pokoleniu wychowującym się w większości w całkowicie wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce, na pokoleniu, które nigdy nie musiało chwycić za broń ani walczyć w podziemiu, ciąży wielka odpowiedzialność; obowiązkiem naszego pokolenia jest już tylko budować - tylko i aż". Głowa państwa wyraziła również zadowolenie, że w Warszawie za kilka dni odsłonięty zostanie pomnik żołnierza Powstania Warszawskiego, Stanisława Jankowskiego ps. Agaton.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił z kolei, że Powstanie Warszawskie to część tożsamości wszystkich Polaków, nie tylko mieszkańców Warszawy. Jak zwrócił uwagę, kolejne rocznice upamiętnia się w całej Polsce, a 1 sierpnia o godzinie 17:00 polskie miasta na minutę stają w miejscu.

– To jest część naszej duszy i zawsze będziemy wierni pamięci powstania przez kolejne lata i dekady, ponieważ jest to dla nas symbol najważniejszy - wskazał Trzaskowski. Prezydent Warszawy podkreślił, że bez Powstania Warszawskiego nie byłoby wolnej Polski.

– Bez uczestników Powstania Warszawskiego, bez ich niestrudzonej pracy (...) Warszawa nie wyglądałaby tak jak dzisiaj, nie miałaby takiej bohaterskiej niezłomnej i niepokornej duszy. To jest właśnie część naszego kodu genetycznego – powiedział polityk, dziękując powstańcom za ich postawę oraz zapewniając, że Polacy „zawsze będą pamiętać”.

Rafał Trzaskowski podziękował bohaterom powstania za list, który skierowali do pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem.

– To dla nas, ale przede wszystkim dla młodzieży, jest wyraz solidarności, tych wszystkich wartości, które są dla nas tak niesłychanie istotne, bo przecież wy wtedy, w powstaniu, stanęliście razem, żeby bronić wartości najważniejszych - przede wszystkim godności ludzkiej - niezależnie od poglądów- podkreślił włodarz stolicy.

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy